| Iony_5207 a întrebat:

Doresc sa instalez Windows 7, dar nu merge. Totul decurge perfect pana cand trebuie sa aleg unde sa se instaleze Windows-ul. Orice partitie as alege imi zice ca este inexistenta. La fel patesc daca vreau sa instalez Windows XP sau Vista. Inainte am avut XP-ul (32B), care a mers o perioada de aproximativ un an foarte bine, pana acum cateva zile...cand aprindeam pc-ul ramanea ecranul negru si imi dadea urmatoarea eroare: "Boot from DVD/CD: Disk boot failure, insert system disk and press enter.". Il pot repara acasa sau am nevoie de ajutor specializat? Cateva sfaturi, va rog. Multumesc!

8 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Pai poti avea doua probleme:
1. trebuie sa formatezi hard-ul si cand ajungi sa alegi partitiile dai Advanced options si format inainte sa-i dai install, ca altfel nu o sa reusesti.
2. Ai hard drive-ul bulit si atunci trebuie sa-ti cumperi altul sad

| Iony_5207 explică (pentru MeConstantine):

Nu cred ca hard-ul este praf, deoarece a mers instalat Linux (aveam acasa un dvd mai vechi primit odata cu pc-ul. pacat ca e valabil doar 30 de zile).

| AndreiGabi a răspuns (pentru Iony_5207):

Un alt dvd cu windows ai incercat?

| Iony_5207 explică (pentru AndreiGabi):

Da. Am mai incercat Windows XP (cel pe care l-am avut inainte) si Windows Vista. Problema persista la amandoua.

| AresLusitani a răspuns:

Iti apar partitiile cand iti apare sa selectezi nu? Daca da dai format la partitia in care instalezi windowsu

| Iony_5207 explică (pentru AresLusitani):

Imi apar toate partitiile, dar cand selectez oricare dintre ele imi zice ca sunt inexistente.

| AresLusitani a răspuns (pentru Iony_5207):

AI dat format? x ul ala mare si rosi scrie sub el Format daca nu merge poreste windowsu si apasa Tab daca nici asa nu merge intra in bios si vezi daca placa baza detecteaza hard discu.

| Iony_5207 explică (pentru AresLusitani):

Ok. O sa incerc. Multumesc!