| SgU6 a întrebat:

acest sistem e bun pentru jocuri? Nu stiu daca conteaza dar rezolutia monitorului este 1280x1024
http://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/media /

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu e cea mai buna varianta posibila. Incearca sa faci un efort financiar pana la 1500-1550 lei, sa cumperi asa: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/718051/ + asamblare: http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/. Daca dai comadna de la pcgarage, foloseste voucher-ul(fara ghilimele): "6WXBQPKQ" pentru o mica reducere de pret. De mentionat, ca efortula sta financiar conteaza, performanta in gaming la configuratia pusa de mine fiind de 2-3 ori peste cea de 1300 lei.

| Danysan a răspuns:

Ceea ce ai ales tu acolo nu o sa faca fata nici la jocurile din 2011.Iti recomand sa iti faci pc pe piese, scapi si mai ieftin si ai performante mai ridicate.Gt 630 face parte din categoria Low Graphics si daca o sa bagi un gta 4 pe el o sa ai lag cat cuprinde. Poti sa scazi din setari si tinand cont ca joci pe 1280 poti sa crezi ca ar Fi o idee.Dar daca treci la full HD no Chance.

| Me2 a răspuns:

Nu pentru ca acel sistem e slab
Recomand asa
-> Procesor quad core, e cu 5% mai bun decat pentium g3220 haswell
-> Placa de baza ok
-> 4gb ram
-> 500gb HDD
-> Placa video iti duce orice joc pe high-ultra pe rezolutia aia
-> Sursa+carcasa care va tine sistemul, acesta consuma ~ 180 W in full load, sursa integrata in carcasa a fost testata si scoate 380w din cei 500w
http://www.mediadot.ro/wishlist/33838/

Sau ceva pe Intel, care consuma cu ~10w mai putin :)) si e mai silentios
http://www.mediadot.ro/wishlist/33839/

| Gabi05 a răspuns:

Asculta ce zic colegii "nolmt" si "srsdani".
Nu merita acel pc preasambalt,fiind unul foarte prost.
Orice cumperi din recomandarile facute de colegii de mai sus,excludei pe "mikesamp" si "adymkd" pentru ca sunt total eronati, va fi foarte ok pe rezolutia ta.

Sa iti mai zic ceva
Desi placa video trage greul pe full hd, pe hd ready nu ea aduce fps-ul ci procesorul.
Rezolutia ta e foarte mica, deci ai nevoie de putere de procesare buna, iar ce a pus srsdani si nolimt se va descurca excelent.

| SgU6 explică (pentru Gabi05):

Am vazut sistemele puse de srsdani si nolimit, dar degeaba spui ca se pricep pentru ca nu e asa, in sistemul pus de mine placa are 2gb iar ei au pus placi video de 1gb, cum poti spune ca sunt mai bune?

| Me2 a răspuns (pentru SgU6):

In primul rand e noLimT, fara i dupa m
In al doilea rand, crezi ca eu, srsdani si gabi05 dam sfaturi aiurea ca sa ne aflam in treaba cum fac altii care recomanda laptopuri de 5000 lei? (AndyMkd)
Memoria unei placi video conteaza doar pe fullhd, dar chiar si acolo 1gb este suficient, o placa video slaba poate avea si 100 de gb, pentru ca e prea slaba si nu ii poate folosi, ce ai alege intre o placa video de 4gb la 250 lei si una de 1gb la 1600 lei? Majoritatea ar alege cea cu 4gb, pentru ca are memorie mare, ATAT e de ea

| sltlp a răspuns (pentru SgU6):

Uite cum sta treaba. Tu nu trebuie sa ne crezi, tu esit liber sa cumperi ce vrei si ce nu vrei. Esti liber sa cumperi placa de 4gb: http://www.pcgarage.ro/placi-video/msi/geforce-gt-630-4gb-ddr3-128-bit/
Insa stiu ca in viitor, o sa apari aici pe TPU, odata. O sa iti schimbi numele de utilizator sau o sa iti faci alt cont, ca sa nu te recunoastem. Si o sa te plangi, de sistemul tau, ca de ce merg jocurile greu. Nici pe ale noastre nu o sa le duci la maxim, ca na, nu sunt bani, dar diferenta e notabila.
A, am uitat, sa iti vand un pont, deoarece multi nu il stiu. Stii cat producatorii pentru a avea la o placa memoria de la 1 la 2gb? Diferenta asta de 1gb ii costa pe ei la fabricare cam 2-3$. Atat, restul, is bune si frumoase pentru cei care nu stiu despre ce e vorba. Pentru cei care cand ajung in magazin si cumpara ceva se uita: procesor cu frecventa uriasa, bun, nuclee multe(altii le zic procesoare-eronat), bun, ram mult... buuun, placa video cu multi gb, ca parca memoria aia face tot... si mai bine.
Vrei sa iti demonstrez cum placi de 0.5 gb le bat in orice pe cele de 2gb sau placi de 1gb le bat pe altele de 2, sau 4 gb? Daca da, ca sa nu mai caut eu, te invit sa te interesezi chiar tu, ca s aintelegi: gt 440 gddr5 512mb vs... vs gt 610 gddr3 2gb. Sau in cele mai multe cazuri, vs chiar placa pe care o tii tu in brate ca e de 2 gb, si o sa vezi ca ti-o face.
Iar la 1gb vs 4gb. Cauta asa: radeon 7850 1gb care e mult peste palci precum gt 640 4gb sau gt 630 4gb.

| Me2 a răspuns (pentru sltlp):

Cu asta i'ai inchis gura rolling on the floor atat

| Gabi05 a răspuns (pentru SgU6):

Nu trebuie sa cumperi ce iti recomandam noi, cumpara ce doresti.

Dar nu veni aici, cu un pc de aruncat la hingheri in masina, si sa ne spui ca placa video de 2gb din el e mai buna ca o placa video mai noua de 1gb(recomandata de colegii),si ca noi nu ne pricepem.
NU VRAM-ul aduce performanta,ci cipul grafic, arhitectura, frecventa procesorului.

Ca fapt divers, iti voi demonstra cum o placa video la 1, 5gb, e mai buna ca una la 2gb

Poftim
GTX580 vs GTX650 TI BOOST 2gb
http://gpuboss.com/gpus/GeForce-GTX-580-vs--9223372036830241824

Ps:Cumpara ce vrei, dar sa nu vi pe TPU si sa te plangi ca nu iti merge pc-ul bine, si ca ai 2gb la placa video.
Daca erai atent am explicat CLAR
PROCESORUL CONTEAZA PE REZOLUTIE MICA, CI NU PLACA VIDEO.

| AndyMkd a răspuns:

Deci un laptop ar fi de preferat pentru gaming un PC nu e recomandat dar daca vrei un PC de gaming se face pe piese si vine undeva la 5000 lei pana in 5000 lei iti poti lua unu din asta si iti garantez ca e mai bun decat un PC

http://www.emag.ro/......BBBM/.Sper ca ti-am fost de folos. Good Luck

| Mikesamp a răspuns:

Da este foarte bun.