| fabyan342 a întrebat:

Acum 3 ani am cumparat un Cd Original Windows 7 Home Premium 64 bit din Spania, cu licenta, cu tot ce trebuie.Am dat pe el 178 euro.L-am schimbat odata, acum 1 an si vreau sa il reinstalez cu acelasi cd dar nu functioneaza.Cand bag cd-ul in laptop sa mi-l boot-eze nu mi-l gaseste.Am incercat si in el sa bag cd-ul si atunci mi-l citeste.DVR-ul imi citeste orice cd, dar nu stiu de ce nu mai merge sa il reinstalez.
1)Prima data mi l-au instalat cei de la firma cu acelasi cd si tot ei mi-au recomandat cd-ul de windows si eu l-am cumparat!
2)A doua oara l-am schimbat eu cu acelasi cd acum 1 an prin boot si a functionat! Dar acum nu stiu ce are de nu mai merge!
3)Dupa ce am vazut ca nu merge la mine, am incercat la alt prieten pe laptop-ul lui sa vad daca merge, si a mers.
Poate trebuie ceva dezactivat sau activat din pc ca nu imi dau seama de ce nu merge la mine!
Sau poate trebuie formatat tot hard-ul.Nu stiu...
Va rog frumos daca ma puteti ajuta! Va raman recunoscator si cu funda.Va rog mult de tot daca imi puteti descrie detaliat ca sa pot intelege.Ms fain! O zi frumoasa! Salut!

Răspuns Câştigător
| muscleman a răspuns:

Trebuie sa intri in bios si sa schimbi de acolo ordinea de bootare, la 1 pui cd la 2 hard disk. Daca faci asta ar trebui sa ti-l citeasca.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Intai formatezi si faci 2 partititii cu asta: http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition/

Una de 60 GB si restul ce ramane! Dupa care instalezi Windows! Ce e asa complicat?

| fabyan342 explică (pentru muscleman):

Exact asta trebuia sa fac. Aveam pe 1 hard disk si pe 2 cd,,, etc..Ms fain!