| killerradu32 a întrebat:

Laptop-ul meu e infectat cu g.exe. Am incercat windows offline scan, spyhunter 5, hitman pro, malwarebytes cu premium trial, si reimage.
Reimage mi-a gasit niste file si am scapat de acestea, dar acum aparent nu mai exista notepad ( stiu cat de f**** suna ) daca reinstalez windows-ul malware-ul revine, laptop-ul e cumparat din noiembrie si garantia este deja folosita deoarece a avut si probleme cu hdd-ul de la livrare. Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Scanează cu spybot search and destroy și verifică apoi daca mai ai problema.

| anonimg a răspuns:

Daca reinstalezi windowsul vor disparea toate problemele. (Nu inainte de ati salva pe un stick de memorie fisierele importante. Dupa reinstalare scanezi stick-ul cu un antivirus bun.)

| cfrtobias a răspuns:

Poate tu nu ai reinstalat corect windows chiar de asa ti se pare ti-au disparut de pe desktop tot?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune temporar Linux, copiaza-ti fisierele importante, apoi dai format la tot hardul de cateva ori tot cu Linux(dar de data asta bootat live), de preferat cu GParted (Ubuntu vine cu el preinstalat si functional in live) iar abia apoi reinstaleaza Windows-ul, formatand de 5-6 ori consecutiv hardul. Revino si zi daca persista.