| Stefancalin1997 a întrebat:

acum ceva vreme am avut instalat pe pc windows 8.1 pro, problema era aceea ca cand il aprindeam si faceam dial-up la net imi dadea o eroare(651), incercam sa ma conectez o data, nu merge, trebuia sa dau de 2 ori, am facut absolut toate metodele de pe net ca sa o rezolv, nimic, folosesc placa de retea on board, placa mea de baza e gigabyte f2a88xm-ds2, pls help!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eroarea 651 indica lipsa raspunului in timp util a serverului furnizorului tau de internet.

1. Daca conexiunea merge aleator (adica odata merge, alta data da eroare) atunci trebuie setata conexiunea sa se reconecteze automat in caz de intrerupere.

2. Daca eroarea persista tot timpul, atunci trebuie verificat de u specialist intreaga linie: placa de retea - cablu - router - cablu conexiune de la furnizor.
In acest caz e bine sa apelam la service-ul furnizorului de internet, ei pot depana repede problema si pot ajuta la rezolvarea problemei.

| Stefancalin1997 explică (pentru Bula):

Pai da ca-i chestia daca pun alt windows n-am absolut nicio problema doar la windows 8 face figura asta, cu toate driverela la zi.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Folosesti router?

| Stefancalin1997 explică (pentru Bula):

Nu, prin cablu direct.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Stefancalin1997):

In acest caz, cel mai suspect este conexiunea la mufa de internet (UTP), ca nu face bine contact.
Nu este indicat sa scoti-bagi de multe ori, lamelele de contact fiind subtiri, slabe si se pot indoi repede (nu mai fac bine contact).
Daca folosesti mai multe calculatoare in casa, ar fi bine sa folosesti un router si sa lasi fiecare conexiune introdusa in permanenta.

Mergi si la setarile conexiunii si verifica daca este bifata re-conectarea automata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa fie si din Windows. De regula unele mai au probleme cu driverele astea de pe net.