| Cătălin11 a întrebat:

Am o problema cu internetul pe un laptop. Deci sa o iau cu inceputul: prima data era setat pentru un modem de tip stick la o conexiune dial-up. Am renuntat la acel internat si am trecut la internet prin cablu. Cand au fost cei de la internet sa imi instaleze internetul, eu nu am putut fi acasa, deci pe calculator mi l-au instalat (aveam aceleasi setari ca pe laptop de internet). Acum, cand conectez mufa in laptop sta putin si imi zice Limited sau protejat prin paravan de protectie. Am incercat sa compar putin setarile, dar sunt la fel si tot nu merge. As reinstala Windows-ul, dar nu vrea sa mai citeasca CD-uri si cand incerc sa butez stick-ul imi da eroare. Niste idei?
Funda daca merge!

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Daca reteaua este una de cartier, adica se conecteaza fara user si parola autentificarea se face pe baza adresei mac a pc-ului. Cum net-ul a fost activat pe PC in momentul cand introduci cablul in laptop care nu este inregistrat in baza de date a providerului nu porneste net-ul.

Ai doua variante:
1. Suni la ISP si ceri ca si MAC-ul laptop-ului sa fie adaugat
2. Iti cumperi un router si ai net la ambele device-uri in acelasi timp.

| Cătălin11 explică (pentru Intruder19):

Se pare ca nu prea ai inteles, cand scot cablul de la PC si il bag in laptop, imi apare ca se conecteaza si se comporta ca si cum nu ar functiona, cu toate ca daca il bag inapoi in PC, merge.

| Intruder19 a răspuns (pentru Cătălin11):

Daca iti apare limitat (triunghi galben) si pe PC iti merge trebuie sa faci ce ti-am spus eu mai sus.

Autentificarea se face pe baza mac-ului.

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Obligatia lor e sa iti lase internetul functional.
partea cealalta ca nu poti reinstala windows...mergi la cineva ce face asa ceva. dar nu spune ca nu poti starta din dvd sau stick

| Cătălin11 explică (pentru gelu1970):

Am uitat sa zic ca atuci cand au venit cei de internet, eu nu eram acasa si l-au instalat doar pe calculator, nu si pe laptop, iar pe cine mai stiu eu care sa se priceapa in IT, restul sunt praf la tot ce e dincolo de Chorme. Deci chiar nu mai stiu ce sa fac, am reinstalat driver-ul de la internet, am verificat toate setarile, si de la conexiune, si de la Internet Options. Nu stiu, parca anumea nu merge.

| HuShEr a răspuns:

Tu nu prea ai inteles daca ai nnet de la niste firme de **** cu ip static fara user si toate cele trebuie sa ii suni pe ei ca sa iti faca netul pe laptop altfel nu o sa iti mearga in veci si de schimbi tu 4 laptopuri si 10 windowsuri. cumparati un router la 70 de lei macar si rezolvi treaba.

| Cătălin11 explică:

Am uitat sa precizez ca internetul NU este de la RCS-RDS, este de la alta firma.