| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU. Am aproape 14 ani si Acum 3 zile m-am gandit sa-mi vand laptopul. Deoarece eu vreau ceva mai mult de la el. La gaming ma refer. Sa-l vand la 4 milioane si sa-mi iau un xbox 360, sa ma joc gta v, forta horizon 2, fifa 18 si ce mai este. Bun. Faza e ca eu vreau si pc de gaming laughing pc dorit costa in jur de 30 milioane. Eu m-am gandit aa vand laptopul si sa iau xbox, pana strang banii, sa ma joc ceva calumea. Momentan am un ps 2, pe care ma joc doar fifa 11 :/ in fine. laughing merita sa vand laptopul pentru xbox sau sa bag bani peste de la laptop-ul pe care vreau sa-l vand si sa strang pentru pc direct? Mentionez ca acum am inceput sa strang, nu prea sunt bani, dar parintii imi mai dau 5-10 lei pe zi sau 2, sa zicem
Ca-i strang intr-un an cel mult laughing nu stiu daca merita. Momentan am un pc din 2008, e vechi. Ma jucam doar samp happy pentru samp e bun. Dar eu vreau cs go, ets2, gta v. Astea mai noi. Pe laptop merge ets2
Pe low perfect, dar. Ma plictisesc sa ma joc toata ziua acelasi joc. laughing deci : merita vanzarea laptopului pentru xbox sau sa-l vand si sa incep sa strang pentru pc? Voi ce ati face? Fundaa.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca iti va cumpara cineva un laptop vechi cu 4000 de lei (ca milioanele nu mai exista de vreo 10 ani incoace)!
In plus, nu cred ca-i poti sa te plictisesti taman acum, cand ai 14 ani si te astepata cel mai important examen din viata ta, de care va depinde viitorul si acriera ta.
Sfatul meu este sa elimini jocurile si sa pui manaserios pe carte, ca vei avea regrete enrome, daca nu intri la un liceu bun, de unde poti iesi cu o profesie sau cu posibilitatea sa ajungi cineva in viata.
Joaca pe computer ramane joaca si se face doar in timpul liber sau in vacanta. Tu fiind in apropierea acestui exmane, ai nevoeis a acorzi tot timpul invatatului si pana la anul, dupa examen, sa nu mai atingi jocurile!

| Andersann a răspuns (pentru Violleta2022):

Examen de care depinde cariera si viitorul sau? Cred ca glumesti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andersann):

Da, exact asa! Daca-ti alegi un liceu de rahat, nu vei avea niciodata o profesie pe care sa o practici.
Daca iti alegi un liceu cu profil foarte bun, de exemplu: liceul sanitar, ai sanse sa-ti faci o cariera ca asistent medical (doar cu liceul) sau, daca te duce capul si vrei sa ajungi medic, este usor si simplu sa mergi la o facultate de medicina, avand deja bazele si cunsotintele generale, din liceu.

Alt exemplu: un liceu economic, la terminare poti lucra in orice firma ca contabil primar, iar daca te duce capul si mai faci ASE-ul sau o facultate cu profil economic, poti ajunge contabil autorizat, expert contabil, economist sau chiar lichidator.

Un alt exemplu: faci un liceu de IT, inveti bazele acolo si poti prinde cate joburi vrei in IT, pentru ca ai deja cunostinte generale. Daca vrei mai mult, faci si o facultate de IT si poti sa ajungi specialist pe ramura respectiva, programator, inginer de sisteme informationale, samd.

Tu probabil esti prea mic ca sa intelegi cat de important este sa alegi liceul care iti va influenta cariera si viata, de aceea te miri din ce am spus eu.
Da, un liceu bun iti da posibilitatea sa-ti alegi ce cariera doresti a practici in viata si sa profesezi o viata dupa aceea in acel domeniu pana iesi; a pensie.

| Andersann a răspuns (pentru Violleta2022):

Liceu sanitar? Cred ca nu ai idee ca acolo se intra cu o medie in jur de 5.

Liceu economic? Aceeasi mancare de peste. Poate chiar mai mica media, sub 5 eventual.

Nu sunt prea mic. Am trecut acum cativa ani prin acest examen cu brio, dar ceea ce ai spus tu cum ca depinde viitorul tau de el este total eronat. Singura problema pe care o poti intalni in momentul in care nu reuseti sa te ridici la un nivel care sa-ti permit intrarea la un liceu cat de cat bun este anturajul, existand posibilitate ca tu sa te inhaitezi cu diferiti alcoolici, drogati, samd, pe care o sa ii ai colegi de clasa si in mod clar preocuparea lor nu este scoala, tu fiind expus.Totul depinde de tine, daca o sa reusesti sa stai sau nu departe. Te asigur insa ca poti sa ajungi doctor si de la un liceu la care ultima medie este 7, dar si de la unu de la care ultima este 9.60.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andersann):

Nu stiu la ce licee visezi tu, poate la tine la tara asa se intra, dar la oras, se intra cu note de peste 8.50'
Nu este eronat deloc, este atat de adevarat cum nici macar nu-ti imaginezi!

Am trecut demult de varsta ta, pana si copii mei sunt mai mari ca tine, asa ca, stiu bine ce afirm si de ce afirm.

Te sfatuiesc. din bun simt (spre ca-l ai), sa raspunzi doar celui care intreaba si doar daca stii raspunsul corect, altfel este indicat sa nu te bagi in comentarii inutile, sau discutii total deplassate cu alti useri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andersann):

Dupa cum spuneam, inca copil mic, abia 18 ani impliniti care se crede buricul pamantului, nestiind de fapt ce-i viata si cat de eronat vede realitatea.

Mai baiete, speri sa te trezesti mai devreme din lumea in care traiesti, ca esti departe de realitate si de ce se intampla in jurul tau. Te asteapta un examen de BAC si dupa cum ceri ajutor in alte intrebari pe TPU, esti cam incet si limitat in gandire... dar poate te-o ajuta norocul sau parintii

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Parintii mei au invatat carte multa, au un job foarte bine platit, imi cumpara tot ce-mi doresc, iti cauti alta familie

| JustMeForever3 a răspuns:

Dacă nu ai făcut sex cu laptop-ul sau alte chestii nu ne interesează! Schimbă categoria!

Răspuns utilizator avertizat