| Strepix a întrebat:

Am cumparat niste ochelari VR Avatar E-boda 2 si vreau sa va zic ca orice aplicatie/film as pune, cand pun ochelarii nu se vede prea bine filmuletul, adica eu setez 720p sau 1080p si prin lentile vad undeva la 360p. De ce? Cum pot rezolva? Nici nu pot simti experienta virtuala din cauza asta. Am incercat pe 3 telefoane

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Atata timp cat lentilele se centreaza si imagine se focalizeaza, orice ochelari sunt "ok", am incercat app de la Samsung special pentru VR si mi s-a parut destul de ok

8 răspunsuri:
| Rares19dri a răspuns:

Conteaza calitatea ecranului. Dar desi ecranul este foarte performant tot se vad pixeli telefonului din cauza lentilelor care maresc destul de mult. Ochelarii astia sunt doar ca un fel de demo, normal ochelarii cum ar fi HTC Vive sunt cei "CALUMEA" au ecran incorporat si sunt pentru PC. Deci nu prea ai ce face... Sau mai conteaza filmuletele/jocurile care le pui. Iti recomand cedar point de pe magazin play sau roller coaster multiplayer. au o grafica destul de buna. Sper ca te-am ajutat! FUNDA?

| ziftode a răspuns:

:)... esti sigur ca ai film VR si nu 3D?
e o mare diferenta MARE... eu am S8+ si singurele "filme" VR pe care le-am gasit sunt P0RN, filme normale nu am gasit decat 3D, si care se vad intr-adevar de groaza pentru ca sunt gandite pentru televizor/ochelari 3D si nu VR, iar P0RN-ul care merge are imaginea distorsionata fata de film unde am de 2 ori aceeasi imagine clara! (cam greu de explicat si nu gasesc pe google), incearca asta:
https://www.youtube.com/watch?v=yVLfEHXQk08
asta e SIGUR VR, chiar te poti uita prin ochelarii aia in toate directiile!

| Strepix explică (pentru ziftode):

Frate, doar nu sunt prost. Stiu la ce m-am uitat. La filmulete din astea cum ai dat tu. Au in titlu "VR 360". Imi misc capul si vad exact cum trebuie sa vad. Ideea e ca isi pierde din claritate videoclipul, intelegi? Nici nu ma simt in videoclip.

| ziftode a răspuns (pentru Strepix):

happy 3D/VR nu e HD... pe hd imaginea e perfect clara, pe orice 3D... NU, chiar videclipul pe care ti l-am dat eu la 720p pe calculator (fara ochelari) pare a fi 180p, insa acum chiar m-ai facut curios pentru ca scrie ca are si rezolutii mult mai mari, chiar acum imi scot ochelarii si incerc

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

Da, tocmai am testat, am reusit sa pun in 1440p si rezolutia telefonului, si videoclipul Youtube si in sfarsit se vede "destul" de bine, insa la 1080p imaginea e slaba, din cauza 3D-ului isi pierde din calitate

| Strepix explică (pentru ziftode):

Ce ochelari vr ai?

| ziftode a răspuns (pentru Strepix):

"Logic"

| Strepix explică (pentru ziftode):

Lol..si is cu vreo 50% mai ieftini decat ai mei. Si tu te simti in respectivul joc/film? Nu e ca si cum te-ai uita printr-un tub? Adica eu in afara de imagine, mai vad si ceva negru pe margini. Asa vezi si tu? Is de vina ochelarii? Sau asta-i toata smecheria