| Cronos126 a întrebat:

Am desfacut sursa sa o curat de praf am desfacut si ventilatorul si le-am montat la loc. Acum cand deschid calculatorul se aude un trancanit ( tran tran tranc) de la ventilator. L-am strans bine acolo. Cand i-am pus pus ventilatorului suruburile la loc recunosc am apasat tare pe el deoarece trebuia sa ii tin contra-forta pentru ca eu insurubam surubum si daca nu apasam tare pe ventilator mi se ducea surubul in spate( ventilatorul mai aveam loc in spate). O fi de la rodaj sau ca am descentrat ventilatorul?

DAU FUNDA!

Va rog ajutati-ma!

13 răspunsuri:
| gheorghe699 a răspuns:

Incerca sa slabesti putin suruburile, toate 4, si vezi daca freaca,agata undeva,in mod sigur este necentrat,neechilibrat,te uiti daca poti reconstitui vechea pozitie, daca se vad urmele vechi, trebuie sa reusesti, sau vreo pala stramba, urmareste atent.
Succes!

| Cronos126 explică (pentru gheorghe699):

Deci tu vrei sa desfac sursa si sa ii dau drumul la pc?

| gheorghe699 a răspuns (pentru Cronos126):

Ma refeream la ventilator,numai stiu exact cum este,si eu l-am demontat pe al meu si functiona bine, acum nu-l m-ai folosesc ma puteam uita sa iti zic ce si cum, dar il am la munte in casa de vacanta, eu stiu ca l-am demontat si patisem ceva cum descriai tu, l-am slabit centrat aprox. =dupa vechile urme si a fost ok.

| anonimg a răspuns:

Sunt 3 tipuri de ventilatoare în pc:
- cel din sursă;
- cel de la procesor;
- cel care ventilează aerul din carcasă și care este montat pe carcasă. (Mai este și cel/e de la placa video). Dar eu nu știu la care te referi din primele 3. Bănuiesc că la cel de-al treilea.
Ai putea să îl ungi cu o picătură de ulei de mecanisme fine; dar să nu atingi cu ulei placa de bază, ci doar locul unde elicea este prinsă de motoraș. Cel mai sigur este să îl desfaci de pe placa de bază.
Uleiul acestea se găsește la magazinele "Total Casa" și costă 5 lei (sau in "piață la ruși"). La Dedeman costă dublu sau triplu.
Verifică și să nu-l fi descentrat atunci când ai umblat la el; sau poate nu l-ai montat bine.

| GdX a răspuns:

Probabil ventilatorul tau nu este centrat. De obicei se foloseste o cheie cu dinam ca sa strangi toate suruburile in mod egal. Poate fi descentrat ventilatorul, sau poate iti freaca ceva acolo.

| Cronos126 explică (pentru gheorghe699):

Frt ventilator este in sursa la mine, adica eu ma refer la ventilatorul sursei.

| Cronos126 explică (pentru anonimg):

Frt e de la ventilatorul sursei care e in sursa. Sigur nu e de la ulei ca il am de 6 luni. Si inainte nu facea asa inainte sa il curat de praf pe ventilator. Nu stiu cum sa il centre.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Du calculatorul (unitatea) la un centru reparatii pc si il vor face ei, nu te mai băga ca nu stii ce sa i faci tu si mai rau îl strici.

| Cronos126 explică:

Fratilor am descoperit problema, mi baie aude de la ventilatorul de la procesor.

| anonimg a răspuns (pentru Cronos126):

Cum spune și CristiDinBucuresti, mergi cu sursa la un service.
Eu când curăț ventilatorul sursei folosesc aspiratorul; și nu desfac sursa.

| gheorghe699 a răspuns (pentru Cronos126):

Evident ca este in sursa, asta iti spuneam, si eu l-am desfacut era prins in patru suruburi al meu ..placa de baza era mai veche,dar am reusit sa-l centrez, nu din prima, se auzea la fel un bazait, agata o pala.l-am slabit din suruburi si l-am centrat, am alimentat numai ventilatorul pana am scos bazaitul.

| Cronos126 explică (pentru gheorghe699):

Boss uite aici problema actuala a mea: https://www.tpu.ro/......cute-care/

Sunetul nu a fost de la ventilatorul de la sursa, a fost de la elicele ventilatorului de la procesor care atingeau firele de la pc. Acum am alta problema:

https://www.tpu.ro/......cute-care/

Te rog daca ma poti ajuta ti-as fi recunoscator!