| anonim_4396 a întrebat:

Am facut si eu un pc pe bucati si as vrea sa ma ajutati, sa imi spuneti daca am gresit ceva sau nu e combatibil una cu alta etc. E ceva de vazut asa ca mersi anticipat.

Placa de baza : http://www.amazon.co.uk/dp/B00D5FC636/ref=wl_it_dp_o_pC_ nS_ttl? _encoding=UTF8&colid=5DG6T5EHNVH4&coliid=I1P0BN259DBJA3

am vazut ca scrie pe placa PCI.E 3.0 ceea ce e bine oarecum ca placa video cere tot 3.0

Placa video : http://www.amazon.co.uk/dp/B00CY5GP08/ref=wl_it_dp_o_pC_ nS_ttl? _encoding=UTF8&colid=5DG6T5EHNVH4&coliid=I1XHRUF7QVV3V6

Procesor : http://www.amazon.co.uk/dp/B00CV3E3WK/ref=wl_it_dp_o_pC_ nS_ttl? _encoding=UTF8&colid=5DG6T5EHNVH4&coliid=I2YWLZ8X4PB2D1

L-am luat pe acesta deoarece nu ma intereseaza OK, si era si putin mai iefitn, asa nu cumpar si pe langa un nou cooler.

Rami : http://www.amazon.co.uk/dp/B004CRSM4I/ref=wl_it_dp_o_pC_ nS_ttl? _encoding=UTF8&colid=5DG6T5EHNVH4&coliid=I3JDXCPYXPDWWH

Sper ca frecventa e decenta (nu le am la rami :)) ).

HDD : http://www.amazon.co.uk/dp/B006H32Q3S/ref=wl_it_dp_o_pC_ nS_ttl? _encoding=UTF8&colid=5DG6T5EHNVH4&coliid=I1O2EGG6JJIS3X& psc=1

SDD nu iau deoarece am citit diferite pareri pe net, si nu se merita 100 de euro in plus pentru ca sa se aprinda cu 2 secunde mai repede pc-ul, si oricum de la single core la un i5 cand sar, alea 2 secunde nu o sa le mai observ, dar pe viitor poate o sa imi iau, si asa bugetul e generos si nu imi raman bani de mancare dupa :)).

DWD Writer; http://www.amazon.co.uk/dp/B00CC6YN6M/ref=wl_it_dp_o_pC_ nS_ttl? _encoding=UTF8&colid=5DG6T5EHNVH4&coliid=I3906T744CKV5U

Nu ma intereseaza filme blu-ray, asa ca nu dau banii degeaba pe unu.

Power supply : am facut un calcul la toate pe un site si mi.a venit in jur de 530W si am vazut unu de 550 si zic ca e perfect(am inteles ca trebuie sa fie pe langa, ca prea mult nu e bine)
http://www.amazon.co.uk/dp/B00FG9G0PY/ref=wl_it_dp_o_pC_ S_ttl? _encoding=UTF8&colid=5DG6T5EHNVH4&coliid=I2EXBKQWOBGPDW& psc=1

Carcasa : http://www.amazon.co.uk/dp/B00BXTTRAQ/ref=wl_it_dp_o_pd_ nS_ttl? _encoding=UTF8&colid=5DG6T5EHNVH4&coliid=IRNJM3622MVR8
Sper ca va fi aerisita calumea, am vazut pe youtube ca are un cooler pe fata si unu spate. Daca credeti ca ar mai trebui, spuneti.

SI cel din urma, WIN : http://www.amazon.co.uk/dp/B00H09BB16/ref=wl_it_dp_o_pC_ nS_ttl? _encoding=UTF8&colid=2OQDPL43P5UMC&coliid=I2W0C4EVRL0BQ7

Am deja unu dar asta e pe 32 biti, si vreau pe 64.
SUnt curios, win de sus e FULL sau chestia aia up-grade, ca nu vreau sa trag teapa.

Daca ati citi tot, sunteti tari, si mersi de ajutor (daca o faceti, desigur :P ).

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Arata foarte bine.

| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Mai mult ma interesa daca sunt compatibile big grin, dar daca nu ai zis nimic o iau ca un da.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sunt compatibile laughing, deci ai luat acel da bine

| DeyCj a răspuns:

Felicitări! happyTocmai ai făcut un sistem de calcul cum trebuie(se vede că te-ai documentat foarte bine în prealabil).
Configurația este minunată pentru gaming, mai ales că mai nou calculatoarele sunt cam... consumabile și părerea mea este că nu are sens să investești în hardware puternic când știi că peste doi ani(de exemplu) aceste componente vor devenii vechi, dar totuși în locul tău nu aș merge pe rami și sursă de alimentare așa scumpă.De ce? Simplu.Investești prea multicel în așa ceva pe când poți pune de exemplu rami de 1600 mz Kingston și sursă de alimentare de exemplu Superflower(certificată 80+ bronze e arhisufucent pentru o stație de jocuri casnică), deoarece mai nou nu prea mai poți garanta 100% că un produs de brand cunoscut este calitativ 100% versus un produs de brand mai puțin cunoscut, ce face același lucru, are aceleași proprietăți, dar fiind un brand necunoscut, are juma de preț(sper că ai înțeles ideea). Succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo, maus tastatura si monitor, nu ma intereseaza. ca monitor am deja un tv full-hd care cred ca e destul de bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Sursa nu este suficienta pentru ce ai acolo, minim 700 ai consumatori calumea intr-un joc gen crysis 3, iti trebuie energie pentru placa video si procesor mai multa + hdd-ul acela.
Insa de ce ai optat special pentru amazon, si nu Romania, eMAG, pcgqrage sau alte firme?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Avand in vedere ca nu locuiesc in Romania, nu as avea de ce sa iau de acolo laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Imi pare rau, nu era specificat pe undeva, de ce le comanzi fix de acolo, mda, la sursa mai merg modificari!

| DuDDy24 a răspuns:

Da, sunt perfect compatibile, nu ar trebui sa ai nicio problema cu el. Ma bucur ca ai investit mai mult in placa video decat in procesor, majoritatea ar fi facut invers. Sursa cred ca ar trebui sa faca fata fara probleme desi e de doar 550w... E un sistem bun, capabil sa duca cam toate jocurile la ultra la 1080p fara problemewinking
Sa il stapanesti sanatos!happy