| Condrache_Marian_1989 a întrebat:

Salut TPU am facut un test recent pentru viteaza internetului meu de acasa si a dat ca am o viteza de circa 300-400 mbps si cineva mi-a zis ca e foarte mica el de ex zicea ca are cam 1gb jum viteza, tin sa mentionez ca am router de internet de la digi unu alb presupun ca ar fi ala clasic, ce as putea sa fac sa maresc viteza internetului, sa iau alt router? sa vorbesc cu cei de la digi sa mi schimbe cu altul sau sa cumpar eu un router si sa chem o echipa sa l puna?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Viteza de internet depinde de abonamentul tau si performanta routerului.
Probabil ca tu ai abonament cu viteza mica, poti alege unul cu 500 Mbps sai chiar 1.000 de Mbps si vezi ca si routerul sa suporte aceste viteze, daca nu sa cumperi altul care suporta.

Bula
| Bula a răspuns:

Viteza depinde mult de orcare component din "verigile slabe" ale internetului (adica de oricare component din retea): iteza retelei (pachetul de abonament), router, cablu/wifi, calculator/telefon, etc.
Degeaba ai un pachet de (viteza maxima de) 1Gb, daca calculatorul tau este unul slab, vechi, sau wi-fi are semnal slab la locul utilizarii.

Intrebarile sunt:
1. Ce pachet de internet ai in abonament?
2. Ce conexiune au de la router (cablu, wifi)?
3. Ce configuratie are calculatorul tau, cu care ai facut masuratoarea?

| doctorandus a răspuns:

Pentru viteze de peste 1 Gbps trebuie sa investesti in routere scumpe, cabluri scumpe si placi de retea scumpe. Si sa ai un computer de peste 500 Euro.

Deci, cu exceptia cazului in care ai abonament cu plata la Usenet, nu prea ai ce face cu viteza lui asa de mare.

| relian a răspuns:

Trebuie sa stii ces aia 300 sau 400 ori 1000.
Viteza internetului are 2 unitati de masura.Aia cu dealde mii is de fapt submultimpli laughing baga asa companiile sa atraga clienti.Cind vede omu, wow mii acolo ma duc laughing

Deci ai cam asa:
-Mbps adica megabits
-MBps care inseamna megabytes

Tu daca ai 400 Mbps aia inseamna 400: 8 pentru ca 1 MB =8 mb.

Daca ai viteza mica, poti cere alt plan, iti vor da alt modem banui, dar vei plati mai mult decat platesti acum.
Der asemenea trebuie sa intrebi ce viteza platesti tu acum la internet,. asa vei sti si daca aia 4 sute is cit ar trebuie sa ai.

Asa la luna, fa si tu un test de viteza si vezi daca iti asigura aia ce platesti. Daca viteza este mult mai mica, suni si te iei de ei, pentru ca is banii tai, tu platesti ceva, iar ei nu-ti dau.
Treb sa iti dea ce platesti.

| Frank51 a răspuns:

E atât de mică încât depășește media vitezei din toate țările lumii laughing

| NLS a răspuns:

DEPINDE ce contract ai...
pentru ca exista si contract de 500mbps, si de 1000mbps (1 gbps), si de 1500, si de 300, etc

Cat scrie pe contract ca ai, acela e maximul pe care il poti UNEORI atinge, insa nu iti garanteaza nici providerul, nici altcineva, ca o sa ai mereu si la orice ora 1000mbps, daca ai contract de 1000mbps.

Dupa ce stabilesti ca la tine in contract scrie ca ar trebui sa primesti maxim 1000mbps si tu in teste REPETATE nu ai primit niciodata mai mult de 400mbps, atunci poti suna la ei sa reclami acest lucru.

Or sa vina probabil sa iti schimbe modemul daca esti destul de insistent si convingator.

Si daca nu se imbunatateste nimic, atunci e momentul sa arunci banii pe un alt modem.
Preferabil de la Asus, NetGear, TP-Link, etc

| Anonim430 a răspuns:

300-400 mbps este atât de bun încât o familie întreagă îl poate folosi fără întreruperi. Daxă ți-ai lua 1 Gbps, cred că ar fi la fel mai puțin fișierele mari durează de 3 ori mai puțin să se descarce

| danieldianys a răspuns:

Buna ziua, cred ca v-ar fi de folos acest articol in situatia dumneavoastra: https://www.telefoncontact.online/digi-test-viteza-internet/