| gabriel2004o a întrebat:

Salut TPU!
Am mai mult o nelămurire.
Deci am descarcat benchmark.exe pentru pc-ul meu si trebuie sa facă testul.
Totul bine dar când ajunge la gpu test da blue screen pentru "CRITICAL PROCES DIED"
îmi poate explica cineva de ce face asa?
Mulțumesc!
Ah da.
Țin sa menționez ca am luat și niște chestii de alea pentru a modifica puțin regedit-ul pentru mai buna performanță

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Blue screen apare atunci cand in cursul procesarii "se intampla" o greseala de calcul pe care sistemul nu-l poate corecta.
Motivul cel mai des intalnit este un driver sau un program cu defect binar sau nepotrivit unui component.
BSOD poate aparea si din cauza supraincalzirii procesorului (de exemplu daca se opreste ventilatorul cooler-ului), dar poate aparea si doar intamplator, dar la repetare nu.
De asemenea, ecranul albastru poate aparea si din cauza memoriei RAM (placuta defecta sau care nu face contact) sau in caz de owerclock a sistemului.
Daca BSOD apare in mod repetat, in acelasi situatie, atunci trebuie citit motivul in textul afisat.