| Rony56 a întrebat:

Am nevoie de ajutor: Mi-am instalat recent Windows 8.1 Pro 64 Bit si vreau sa-mi pun driver pentru placa video: Intel 4 Series Express Chipset (mai numit si Intel GMA 4500M si am laptop). Problema e ca nu gasesc driver pentru Windows 8.1 Pro, am gasit doar pentru 7 si Vista. As putea gasi pentru Windows 8.1 Pro, dar sa fie ultima versiune, nu o versiune mai veche deoarece imi merg jocurile mai greu.

Nu vreau raspunsuri gen: I-ati un PC pentru gaming; Laptopurile nu sunt pentru jocuri.
Stiu ca nu sunt pentru jocuri dar un PC pentru gaming e scump si tot ce am e laptopul.

11 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Ar fi trebuit sa ramai la W7, dar acum poti incerca 2 solutii: descarca-l pe cel de W7 (din cate am vazut e o arhiva zip), o extragi cu Winra cu functia "extract to -Numelearhivei" si in folderul respectiv ai sa vezi printre mai multe fisiere si unul "autorun.inf".
Te duci la Device manager din W8.1 ca aici:
http://pcsupport.about.com/od/windows-8/a/device-manager-windows-8.htm
la "display drivers" si faci un update manual al driverului ( sa-ti ceara fisierul.inf"-te duci acolo unde ai dezarhivat driverul.
Alta solutie sa descarci "driver pack solution"
http://drp.su/download.htm
si descarci prima varianta (de 7.7 GB)
-montezi imaginea ISO in Deamon Tools, faci o scanare si vezi ce gaseste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows 8 si win 8.1, are posibilitatea de a updata automat friverle. Duci sageata la colt in dreapta si in casuta de cautare scrii control panel.Cad se va deschide pagina, mergi la windows update si acolo dai pe check for update. Windoss-ul isi va gasi singur toate updatele necesare, la tot, inclusiv driverele. Succes.

| Rony56 explică (pentru anonim_4396):

S-o crezi tu! La inceput iti da un driver simplu, nu cel de la NVIDIA, AMD sau INTEL. Driverele adevarate de la placile video trebuie sa ti-le cauti!

| valentin75 a răspuns:

Salut! Poti instala driver slim sau driver booster de pe net. E varianta cea mai utila pentru aceasta situatie.Nu are rost sa te chinui cautand pe net!

| Rony56 explică (pentru valentin75):

Nu sunt sigur ca va merge. Imi va da o versiune mai veche, si eu o vreau pe cea mai noua deoarece merg mai bine jocurile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rony56):

Atunci scrie pe google : download ultima versiune de...ce te intereseaza.la rezultate, alegi si descarci.Asta adac vrei sa faci manual.dar poti descarca programul slim driver si scanezi cu el.in dreptul fiecarui driver detectat ce trebuie updatat, ai optiunea de update. Tu alegi.Nu stiu care e ultima versiune ca sa iti pot da un link.

| Rony56 explică (pentru anonim_4396):

Atunci daca nu stii, nu raspunde.

| Daniel235 a răspuns:

Descarca programul "Slim Drivers" te va ajuta sa iti instalezi ORICE driver, el va scana calculatorul si iti va arata de ce driver ai tu nevoie, si vei da "Download Update" sau ceva de genul si ti se va instala singur, succes. funda?