| ra1ntags a întrebat:

Am nevoie de mare ajutor, la calculator, am o problema si nu stiu cum sa o rezolv. "BOOTMGR is missing Press CTRL+ALT+DEL to retart" ce pot sa-i fac nu stiu, am incercat sa dau repair, dar cand bag cdu de la starting windows nu mai merge, nu porneste. va rog care stiti zice-ti orice solutie.

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

A zis bine monstrulet, trebuie sa ai rabdare. Bootmgr e specific pentru Windows 7, si parca si pentru Vista, deci ai unul dintre ele. Daca totusi nu trece de 'starting windows' nici dupa 20-30 de minute inseamna ca e DVD-ul defect, sau unitatea optica (DVD_WRITER). Poti proba DVD-ul pe alt calculator, sa vezi daca porneste. Daca merge, inseamna ca unitatea optica trebuie stearsa cu un CD-CLEANER (se gasesc la magazine specializate si costa vreo 7-8 lei) daca nu cumva e defecta de-a binelea si trebuie schimbata. In concluzie, calculatorul TREBUIE sa porneasca de pe DVD-ul cu Windows daca ai DVD-ul si DVD-WRITER-ul in regula. Da-mi mesaj privat daca nu reusesti. Succes!

2 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Nu ai specificat ce windows ai.
Dai repair si ai rabdare pana iti zice ceva(de obicei dureaza mult, ultima daca stiu ca am stat 20 min).
Incearca un system restore daca repair nu merge.
Ultima solutie ar fi sa reinstalezi windows.

| ra1ntags explică:

Gata, gata am rezolvat-o cu bootmgr, multumesc, dar am o problema mai enervanta, cu launch startup.