| TeRogLasama a întrebat:

Am o intrebare am 5 motoare de masinute pe telecomanda printre care si unul de la un HDD.Si unul de 220v as vrea sa fac ceva cu el dar nu stiu ce as putea.Mie imi place sa desfac lucruri care merg pe curent si sa iau doar ce mai merge.Am pistol cu silicon 2 baterii de 9v una de 3.7v spuneti-mi si voi ce as putea sa fac cu toate 5. O noapte buna! App cel de 220v nu e de la o masina pe telecomda

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Se pot face ventilatoare (se ataseaza elice facute din lemn sau material plastic sau sarma si hartie), masinute (cu rotite sau cu vibratie), barcute (cu elicea sub apa sau in aer sau cu zbaturi). Motorul de la hdd e mai greu de folosut fiind cu rotor cu magneti, stator cu bobine care trebuie activat de un circuit electronic.

http://www.youtube.com/watch?v=0kg2W1IPMdg

| TeRogLasama explică (pentru LinxCont):

Eu nu am nevoie de masina cu ventilator ca am si un cip + telecomanda si o fac direct pe telecomanda.Ma gandeam sa fac asta
https://www.youtube.com/watch?v=QvFP1sJFY68
Oricum sunt la inceput.Ms de raspuns

| LinxCont a răspuns (pentru TeRogLasama):

Daca merge si telecomanda, va iesi ceva bun happy

| TeRogLasama explică (pentru LinxCont):

Merge e testata personal de mine.Dar am o intrebare.Rotile de la masina adica niste doape cand incerc sa vad daca merge nu merg si ma enerveaza.

| LinxCont a răspuns (pentru TeRogLasama):

Merg in aer dar nu merg cand e pusa masinuta jos?
E facuta masinuta ca in http://www.youtube.com/watch?v=QvFP1sJFY68
Daca motorul se invarte dar patineaza, atunci transmisia cu curelusa de cauciuc e problema. Ori e nu e bine intinsa, ori sunt urme de ulei pe axul motorului.
Daca motorul sta pe loc, atunci poate bateria e slaba si ar trebui puse baterii AAA sau chiar AA in serie pentru un curent mai puternic, sau mai multe baterii de 9V in paralel.
Cel mai bine ar fi daca s-ar folosi o transmisie cu roti dintate de la o masinuta.

| TeRogLasama explică (pentru LinxCont):

Se invart dar parca rotile stau mai intr-o parte si ma enerveaza rau.Dar nu poti vb cu mine pe privat?