| Cerbul47 a întrebat:

am o intrebare, care placa de baza este mai buna GIGABYTE Z390 GAMING X sau ASUS PRIME Z390-P Socket 1151 v2 prime z390-p? (Diferența de preț este de 20 lei)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Citeste niste review-uri pentru a afla numarul de faze al circuitului de alimentare si ce fel de condensatori sunt folositi.

Daca ambele stau bine si sunt la egalitate (de exemplu 8+4 faze, condensatori Nichicon), diferenta o fac dotarile, adica in principiu - numarul de iesiri, bineinteles - in concordanta cu nevoile tale.
Am intalnit oameni care vor cu orice pret 8 porturi SATA de 6GB/s,
altii care vor 6 USB 3.1... altii care vor minim o iesire DP, desi monitorul lor actual nu avea DP si nu intentionau sa il schimbe in curand.

Asus sunt foarte bune, foarte teapan construite, dar au un talent aparte in a folosi un chipset audio care pe Windows 10 creeaza probleme (Am testat si cu un sistem Edifier, si cu Logitech. Pe Windows 10 nu merge bine sunetul 5.1 DACA folosesc cablu optic, pe Windows 7 merge perfect ).

In alta ordine de idei, nu am vazut prea multe placi defecte nici din ograda Gigabyte. Cea de pe care scriu acum a servit din 2009 pana acum in martie sistemul de gaming al fratelui meu. (in sistemul meu am AsRock din 2011)

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Asus-ul
cauta-le pe ambele pe site-ul asta si bifeaza compare:
https://motherboarddb.com/compare/
ca nu au functie de share comparison angry