| J0ker1999 a întrebat:

Am o intrebare, daca de ex am o placa de baza asrock n68c-s-ucc cu procesor am2 940-pin cpu socket pot sa iau 1 sau mai multe nuclee si sa le adaug la un pc cu o placa de baza asrock p4vm800? p.s nu ma prea pricep la componente pc...

1 răspuns:
| Seby90 a răspuns:

Nucleele nu sunt componente, sunt ceea ce defineste procesorul. Un procesor poate avea 1 2 3 4 6 sau 8 nuclee. Cu cat mai multe cu atat mai bine. Ele pot avea multithread care le va dubla firele de executie, astfel un procesor cu 8 nuclee va aparea in task manager avand 16 threaduri.

Pe scurt, nu nu poti.