| AdrianBoss17WOLF a întrebat:

Am o intrebare pentru toti electronisti sau pasionati de electronica (in special in amplificatoare audio ).Am comandat un corector de ton de pe mivarom http://www.mivarom.ro/......ans-p-3802 ce ziceti se merita? Vreau sa-l folosesc impreuna cu doua module cu TDA7296 80wR.M.S.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Da, e bun. TDA1524 e specializat pentru functia asta si are control electronic, deci nu ai probleme cu potentiometrele. Problema poate sa apara la alimentare, daca modulele sunt alimentate diferential (+, -, masa). Ori faci o sursa separata de alimentare pentru el, ori alimentezei direct din + sursei de alimentare. Daca le bagi intro cutie, alimentarea preamplificatorului(firele) trebuie sa fie cat mai departe de firele de alimentare ale modulelor, altfel o sa ai zgomot in boxe.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru horia2012):

Deci e ok? Am inteles il alimentez cu un traf de 12v la 1a cu filtraji de 4700uf. e ok?

| mihai69 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

E chiar cam mult (doar pentru preamplificator).

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru mihai69):

Imi dau seama laughing) dar zic ca este ok. nu? Momentan conzi de valoarea asta am happy

| horia2012 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

E bun (nu strica ca e mai mare), dar pune in paralel pe fiecare dioda in parte din punte sau intre terminalele puntii un condesator ceramic de 47-100 nF.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru horia2012):

Bun am inteles dar cel ceramic ce rol are? Il leg dupa iesirea din puntea redresoare. dupa care leg si cond ce-l mare?

| horia2012 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Nu, legi cate un ceramic intre terminale (deci vei avea 4 ceramici) dupa care il pui pe cel eletrolitic. Uite aici:
http://www.azp.ro/scheme-electronice.html
Uita-te numai la partea de Traf si punte cd1, 2, 3, 4, 5 La iesirea puntii pui C-ul tau. Ceramicele au rol de filtraj suplimentar, tinand cont ca modulul corector consuma foarte putin.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru horia2012):

Ok am inteles... am sa pun in aplicare happy

| horia2012 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

OK.

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da, pare OK; singurul element mai „dubios" ar putea fi potențiometrii - par a fi din aceia care după o vreme încep să „cârâie" când îi manevrezi. Da' la prețul ăla...

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru mihai69):

Nu e nici o problema le schimb daca e sa apara cv. happy