| sorin123691 a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare, recent am achizitionat un MINIPC gaming de la ACEMAGICIAN si as vrea sa fac un upgrade al memoriei ram de la 16gb la 32gb rami, ideea e ca ramii pe care ii vad in computer par a fi de laptop sub marca lexar, credeti ca ar trebui sa achizitionez tot de la aceeasi marca ramii de putere mai mare sau pot alege si alte firme precum (HIPERX, KINGSTON, ASUS ETC)?

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Vezi daca gasesti informatii despre placa de baza si gasesti ce ram la ce frecventa si capacitate poti pune pe pc-ul tau.

Sunt sanse foarte mari sa ai SODIM ca memorie

| doctorandus a răspuns:

Hmmm... sfatul meu ar fi sa nu o faci. Castigul de performanta nu va fi considerabil.

| NLS a răspuns:

Brandul poate sa difere, insa specificațiile ar fi indicat sa fie perfect identice, pentru a minimiza problemele ce pot apărea.
Cumpără RAM cu aceeași frecventa, cu aceeași latenta(CL), si de aceeași capacitate (GB) cu placa ce o ai deja.

Specificațiile le găsești cu CPU-Z, taburile Memory si SPD.
Postează printscr aici cu cele 2 ferestre dacă nu ești sigur.

| Skarr a răspuns:

Da, poti cauta placa de baza sa vezi ce ram are nevoie. De asemenea poti folosi un program ca cpu-z sa vezi ce ram ai si ce frecventa are.
Eu am folosit si 2 brand uri diferite dar aceeasi frecventa pe un laptop si nu am avut probleme. Deci e alegerea ta