| ScortSyndicate90 a întrebat:

am o intrebare! Resolutia dintr-un joc/program/film etc. Are vreo treaba sau legatura cu resolutia ecranului (monitorului)? Gen daca schimb resolutia intr-un joc spre exemplu, se schimba si resolutia ecranului?

5 răspunsuri:
| AlinKun a răspuns:

Nu. Daca schimbi rezolutia intr-un joc cea a desktop-ului nu se schimba. Da, se observa diferenta daca ai monitor FHD si dai rezolutia HD la un joc.

| siriusblack98 a răspuns:

Salut! Nu, nu are treaba una cu alta. Daca intri in CS spre exemplu si schimbi rezolutia la 1280x768 iar la ecran ai 1280x1024 nu se va schimba automat si cea a ecranului.Bafta!

| flixbuster a răspuns:

La grafica joc:
- cand rulezi full-screen, rezolutia din joc/program este si rezolutia monitorului deci da, se schimba si rezolutia ecranului;
- cand rulezi windowed, rezolutia din joc/program afecteaza doar dimensiunea ferestrei pe ecran (nu si rezolutia monitorului) deci nu, nu se schimba si rezolutia ecranului.

Pentru video sau program: nu, nu se schimba si rezolutia ecranului (nici macar cand pui filmul in full screen, cel mult se face scalare).

| cezar003 a răspuns:

Nu draga, resolutia este unica singura orice joc ai juca

| MajinVegeta a răspuns:

Daca tu ai monitor cu tub, si dai la rezolutie in joc sa vezi full hd, e clar ca n-o sa vezi full hd. Dar daca ai ecran 4k si dai rezolutia la joc sa fie full hd, cred ca tot se va observa calitatea 4k a dispozitivului. Nu prea ti-am inteles intrebarea. Sper ca ai aflat raspunsul. big grin