| Stefan_Dragos_1997 a întrebat:

Am o placa de baza "Acer Veriton M420 cu socket am2"
In socket am avut un procesor amd athlon X2 64 2.80 Ghz (din pacate s-a ars )
Acum vreau sa imi iau un procesor amd X2 64 3Ghz dar suporta socket am2 +

Intrebarea mea este : Avand in vedere ca procesorul ce doresc sa il cumpar are socket am2+, iar placa mea de baza suporta socket am2, exista sansa de a merge pe placa mea de baza?

Multumesc Anticipat!
Rog raspunsuri serioase!

Funda 100%

Răspuns Câştigător
| CristianAndrei2016 a răspuns:

Salut, procesoarele AM2+ nu sunt compatibile cu placile AM3 (aceeasi problema cu controlerul) dar pot fi puse pe placi AM2 (cu limitari de performanta in special din cauza frecventei NB mult reduse). Deci iti va merge dar nu va merge la capacitate maxima.