| costin007 a întrebat:

am o placa de baza ce nu porneste, adica o pornesc si merge cam 2-3secunde si se opreste, care ar fi cauza?

8 răspunsuri:
| ovidiu123432 a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine e sa-l duci la un service, acolo poate vedea mai bine care e problema.

| MadalinG99 a răspuns:

Arsa in mod normal nu este, incearca sa o schimbi vezi sa nu ai si alte componente afectate iar apoi du placa la un GSM sau la o persoana specializata.

Bula
| Bula a răspuns:

Intra protectia de suprasarcina in functiune si deconecteaza alimentarea.
Desfa pe rand legaturile cu componentele si incearca dupa fiecare deconectare. Daca porneste dupa deconectarea unui device, atunci ai gasit elementul problema.

| PainTech a răspuns:

Pot fi mai multe cauze, printre care se enumera supraincalzirea ( verifica coolerul ), componente defecte si surse nefunctionale.
Mai bine du-l la un service. Problema e destul de complexa daca nu ai uneltele necesare ( PSU tester, POST card reader, etc. )

| costin007 explică (pentru Bula):

Nu am conectat peeadecat o placuta de ram si un hdd atat dar nu porneste apas butonu de pornire pleaca fan cpu sta 3-4secunde si se opreste si porneste iar si tot asa...

Bula
| Bula a răspuns (pentru costin007):

A functionat inainte aceasta configuratie?
Daca da, ai facut ceva modificari, in urma caruia a aparut acest fenomen?

| costin007 explică (pentru Bula):

Nu stiu mai exact deoare ce placa de baza a fost luata de pe un pc dar functional a stat cam un an aruncat in debara iar acum cand l-am alimentat a aparut acest fenomen

Bula
| Bula a răspuns (pentru costin007):

Daca a stat in frig (sub 4-5 grade C sau chiar inghet), atunci e posibil ca in electronice sa se defecteze anumite componente (de exemplu condensatoare electrolitice), dupa care sa nu mai functioneze.