| AndreiMardi a întrebat:

Am o placa video RX 5700 XT care are PCI Express 4.0, dar placa mea de baza suporta PCI Express 3.0. Pot monta acea placa video cu PCI Express 4.0 pe PCI Express 3.0. Am auzit ca performantele nu vor fi cele mai inalte daca pun 4.0 pe 3.0. E adevarat?

FUNDA celui care ma lamureste.

Răspuns Câştigător
| DoctorWh0 a răspuns:

Da, poți, doar că placa va folosi "viteze de pci 3.0". Diferențele în FPS-uri sunt minime deci nu va fi mare pagubă.
Dacă vrei Pci 4.0 pentru AMD, ai nevoie de o placa de baza x570. Momentan, pentru gaming, nu este nevoie de pci 4.0.
Stai linistit, totul va merge excelent.
Vezi sa instalezi update-urile plăcii că sa meargă bine.