| Gion3334 a întrebat:

am o problema cu calculatorul, cand intru in jocuri imi sacadeaza dupa cateva minute (in jur de 5 minute), iar in windows dupa 30 de minute (am avut windows 7 32bits 64 bits, iar acum am windows 10 64 bits ) am cautat un program pe internet sa vad toate temperaturile componentelor! Ce mi s-a parut foarte ciudat a fost la PLACA VIDEO, totul normal creste temperatura pana la 60 de grade, si dupa coboara BRUSC la 29-34 de grade si atunci incepe sa imi sacadeze foarte urat. De exemplu imi minecraft am pana la 1000 fps si dupa coboara dintr-o data la... sad un fps sad da... Ce as putea sa fac?

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Cu placa video, aia e foarte bine dacă ai așa temperaturi.La procesor și placa video cu cât e mai mică temperatura cu atât mai bine.
În cazul tău eu aș verifica gradul de încărcare al procesorului(vezi procesele de sistem) și aș identifica ce aplicație sau proces îmi ține procesorul supraîncărcat.
După ce ai descris, asta e prima problemă ce ar putea fi
O alta; Verifică temperatura procesorului.Succes

| Gion3334 explică (pentru DeyCj):

In momentul de fata sunt pe laptop nu iti pot trimite o imagine cu temperaturile dar temperatura procesorului e intre 30-40 de grade (rar ajunge la 40 de grade ). Si eu am crezut ca e de la procesor pentru ca este prea puternic... de aceea am montat un cooler nou la procesor dar... tot asa se comporta. sad de ex in minecraft : Ajunge pana la 1000 fps dupa incepe sa coboare incet incet. mie la 100 fps incepe sacadarea si isi revine imediat dupa un restart

| CPAElites a răspuns (pentru Gion3334):

Spune configuratia SI MAI ALES CE SURSA ARE!

| Gion3334 explică (pentru CPAElites):

Procesor - amd fx 6300 3, 5 ghz, placa video radeon r7 240 2gb, puterea sursei este de 500 W

| CPAElites a răspuns (pentru Gion3334):

Am spus ce sursa are! ( modelul si numele producatorului )
Degeaba scrie 500w daca e o PETARDA infecta de 50 lei care nu scoate nici 250w!

| CPAElites a răspuns (pentru Gion3334):

Trebuie sa schimbi sursa!
http://www.pcgarage.ro/surse/filtre/general-recomandat-pentru-gaming-da/

Cu banii aia ~1700 lei iti cumparai pe componente
DX 6300 + 8GB RAM + R7 360 ( e de 3 ori mai performanta decat R7 240 ) + 1TB HDD...

| Gion3334 explică (pentru CPAElites):

Multumesc foarte mult big grin