| Aaaaaaaaaaasssss a întrebat:

am o problema cu pc-ul de cand l-am cumparat (acum cateva luni). Cateodata, pc-ul imi merge foarte greu si daca ma uit in task manager, disc-ul este folosit 100%. Cateodata mi se si blocheaza din cauza asta.
Acum 30 de minute, eram pe un joc (Brawlhalla), jocul acela nu consuma mult, e un joc 2D. Dintr-o data pc-ul mi s-a blocat, am incercat sa dau alt+f4 si nu a mers, am incercat sa inchid laptop-ul si cand apasam pe buton nu se intampla nimic, am lasat laptop-ul asa, ca nu aveam ce sa-i fac, peste cateva minute am revenit si avea ecran negru, dar luminitele de la tastatura erau aprinse, deci nu era inchis. Pana la urma s-a deschis si laptopul dar mai am o problema cu laptopul, cand sunt pe un joc (aproape orice joc) procesorul e folosit intre 80% sau chiar 90%. Eu as fi vrut sa fac si live-uri de pe acest pc si videoclipuri, dar nu pot pentru ca apoi o sa am lag infern si procesorul 100%.
componentele laptopului:
placa video: gtx 1050
procesor: i5
memorie rami: 8gb
hdd: 1tb

Răspuns Câştigător
| PappZsoltAndras a răspuns:

Pai citeste cu vreo 130-150 mb/s, deci nu cred ca ar avea problema cu cititul, acum 130mb/s nu este ceva mare dar totusi nu ar trebui sa se blocheze si HDD-ul este de la Seagate Mobile. Vezi daca ai multe aplicatii care se pornesc cand deschizi calculatorul: Dai la iconita windows din stanga jos, deschide setari, aplicatii si startup, acolo iti va arata aplicatiile care se deschid automat cand pornesti calculatorul(windows 10) sau mergi tot la iconita windows, la search scrie Msconfig, si dai click, acolo iti va arata o pagina cu diferite lucruri, dai click la Startup(windows 7)

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In Task Manager iti arata incarcarea hard disk-ului? Ce windows ai?

Daca chiar hard disk-ul >"asteapta" indelungat, atunci inseamna ca are "Bad"-uri (defecte) pe suprafata, cre trebuie eliminate (marcate), sa nu le mai acceseze sistemul.
Procedeaza astfel:
Intrii in My Computer, dai click DREAPTA pe iconita partitiei C:, dai click pe Proprietati (Properties).
La urechiusa "Tools" din meniu alegi Check Disk now, iar in fereastra care apare bifezi AMBELE casute (reparare automata si scanare de suprafata).
Sistemul te va alerta ca, testarea se poate face doar la urmatoarea pornire. Dai OK si pornesti sistemul din nou.
Dupa repornire va aparea pagina de testare CheckDisk si va indica procedura de testare. Fii cu RABDARE, aceasta procedura poate dura chiar si cateva ore (in functie de marimea partitiei C: si numarul de defecte gasite).
La sfarsit va porni si Windows-ul, dar va functiona mult mai repede (locatiile defecte fiind eliminate din folosinta).

Se recomanda sa repeti testarea si la partitiile D:, E:, etc. pentru a preveni pierderile de date posibile.

| patrik986 a răspuns:

Eu îți recomand sa reinstalezi windowsul. Și vezi dupa aceea daca mai face așa.

| Aaaaaaaaaaasssss explică (pentru patrik986):

Mi l-am mai reinstalat odata.

| Aaaaaaaaaaasssss explică (pentru Bula):

Am windows 10 home, si cand imi merge pc-ul greu, disc-ul este folosit 100% dar nu mereu este folosit 100% si, mi-a aparut decat o casuta cand mi-ai spus sa dau "Check disck now" si nu mi-a aparut ca am erori
App, eu nu am mai multe partitii cum ar fi D:, E:,

| Aaaaaaaaaaasssss explică (pentru Bula):

Lol, deci unde scrie "Check disk now" apare mai jos un buton care se cheama optimize, am dat click pe el si mi-a aparut ca nu a fost folosit niciodata acel Hark Disk. E normal?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Aaaaaaaaaaasssss):

Trebuie sa cauti si sa dai "Sourface test" pentru a testa starea suprafetei discului, despre asta am scris.

| PappZsoltAndras a răspuns:

Vezi daca calculatorul nu are un virus (opreste toate aplicatiile din task manager adica aplicatiile deschise si vezi daca in task manager arata ca iti este accesat internetul sau descarca Malwarebytes) si un HDD este stresat singur, incearca sa cumperi un SSD (mult mai rapid decat un HDD, il poti pune impreuna cu HDD si SSD-ul se ocupa cu deschiderea aplicatiilor si alte lucruri si HDD se ocupa doar cu stocarea atunci) si inca un lucruar fi sa vezi daca PC-ul este racit destul sau daca are mizeria la ventilatoare.

| gabicoo a răspuns:

Faci asa cum a zis Bula.
Ai un tutorial detaliat despre cum se face Check Disk aici
www.digitalcitizen.ro
Scriu de pe tableta si nu pot pune link-ul direct pentru tutorial.
Succes.
:)

| Aaaaaaaaaaasssss explică (pentru PappZsoltAndras):

Nu cred ca am virusi pe laptop, pentru ca am incercat sa reinstalez windowsul acum o luna si tot nu s-a rezolvat
Praf nu cred ca are pentru ca am avut problema asta de cand era nou, si nu avea cum sa aiba praf daca il cumparasem de o zi

| PappZsoltAndras a răspuns (pentru Aaaaaaaaaaasssss):

Da de la ce firma ai HDD?

| Aaaaaaaaaaasssss explică (pentru PappZsoltAndras):

Se cheama ST1000LM035-1RK172

| Aaaaaaaaaaasssss explică (pentru PappZsoltAndras):

Multumesc

| PappZsoltAndras a răspuns (pentru Aaaaaaaaaaasssss):

A mers?