| Criste_Denis_1999_LkNK a întrebat:

Salutare. De o saptamana am diferite probleme cu laptopul si nu mai stiu care poate sa fie problema. Problemele sunt urmatoarele:
1. daca las clapeta laptopului peste noapte in jos fara sa opresc calculatorul, se descarca in mod neobisnuit de repede si incepe sa faca un pimmm la fiecare 5 secunde dupa ce e descarcat complet(daca il opresc de la buton, il bag in priza si il pornesc din nou se porneste in mod normal)
2. daca las laptopul pornit in priza cu clapeta deschisa, in cateva ore se intuneca ecranul si nu se mai aprinde cand dau click sau apas pe tastatura. Ca sa functioneze trebuie sa il restartez.
3. Cand vreau sa ascult muzica la casti mi se aude si in casti si in boxele laptopului.
4. Laptopul imi merge foarte greu si una sau doua aplicatii (chiar si task manager-ul se pune, asta pe langa antivirus si mozilla ) imi duc CPU-ul si Disc-ul la 99%.
5. Se descarca bateria laptopului neobisnuit de repede (tine abia jumatate din cat tinea inainte).
Trebuie sa admit ca inainte sa mi se intample problemele am descarcat virtualbox si am incercat sa imi instalez un linux in cutia virtuala. L-am dezinstalat dupa si nu am observat nicio schimbare. Pls Help!

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

1. Nu cred ca intra in standby cand lasi clapeta. Daca intra in standby, e oarecum garantat sa tina cel putin o noapte
2. Poate trebuie sa apesi o singura data, scurt, pe butonul de pornire ca sa isi revina? Problema asta se intampla de obicei pe linux, din cauza driverilor cu probleme...
3. Asta e in mod normal o setare din control panel, aplicatia de sunet (Realtek, C-Media, etc.). Trebuie doar sa o dezactivezi
4. Care dintre aplicatii duce resursele la maxim? Sigur nu e svchost sau mizeria de TrustedInstaller? Task Manager nu prea are cum sa faca asta.
5. Bateria se descarca repede din cauza problemelor de la punctul 4

cutia virtuala -> de fapt, se spune masina virtuala
antivirus -> dezinstaleaza-l daca nu ai dat bani pe el (e inutil), si atunci cand vrei sa instalezi ceva pe PC, scaneaza-l intai online pe virustotal daca ai dubii

Eu zic ca ar putea fi una din urmatoarele cauze:
- ai dezinstalat driverul de la placa video, sau ti s-a instalat automat unul de pe Windows Update (astea cauzeaza de obicei si ecrane albastre)
- Virtualox a bubuit ceva driveri sau a instalat un serviciu/filtru in mod gresit (si nu l-a putut dezinstala dupa aceea)
- ti-ai luat un virus, dar in principiu e unul cam tampit, de face atata galagie
- laptopul a suferit o supratensiune si s-a dus o parte din placa de baza (asta poti sa o excluzi repede, daca reusesti sa-l setezi sa nu mai cante din toate boxele)

in principiu, e Windows. Daca e 8 sau mai nou, poti sa-i dai un Reset din meniu. Daca e mai vechi, dai un reinstall. Sa speram ca nu e laptopul...