| anonim_4396 a întrebat:

Am o nedumerire. urmeaza sa povestesc aproape toata istoria problemelor laptopului meu, si cum imi este obiceiul, o sa prezint mai intai o poza. xD... Deci acesta mi-este desktop-ul :
http://i.imgur.com/MwNXeo0.png
Vedeti unde am mazgalit cu negru in jurul ceasului si jos, dedesubtul cosului de gunoi? * mazgaleala aia nu este prea precisa si exacta,dar am incercat sa mazgalesc exact in locul anumit si aproape de aceeasi marime*. Ideea este ca exact asa mi se vede ecranul,cu un fel de "gauri" negre. Sunt ca niste pete de acuarela,sunt foarte putin opace,dar evidente si enervante. Cineva mi-a spus ca au aparut pentru ca am virusi. Prima pata care a aparut este cea de jos din coltul din dreapta,care s-a marit si la inceput era mica mica si nu am bagat-o in seama, am crezut ca o sa dispara, dar au tot aparut. Acum cateva detalii :
* am laptopul asta de 5 ani si acum un an si cateva luni mi-am reinstalat windowsul pentru ca imi pusesem o parola mai ciudata si pentru ca nu intrasem vreo 3 luni pe el,am uitat parola, deci mi-am reinstalat windows-ul. Dupa ce l-am reinstalat ma gandeam c-o sa mearga ca nou, si ca o sa mearga perfect.xD... Dar nu era asa pentru ca 1. de fiecare data cand intram pe o pagina,imi apareau niste * nu stiu cum sa le numesc ", erori? uhm. o sa zic ca era ca un fel de eroare,si avea butoanele " approve ", reject" ( pe care daca il apasam, imi aparea din nou aceeasi eroare. ) si cred ca era si 'cancel', dar nu-l apasam. Mereu apasam "approve" ca sa dispara si erau groaznic de multe. mai ales cand intram pe facebook imi intrau tone de chestiute de-astea ( am gasit cu ce sa le compar. erau ca niste foldere care apareau fortat pe anumite pagini si trebuia sa apesi pe fiecare ca sa dispara.si deci apareau in numar imens cateodata ). Din cauza acelor chestii am ajuns sa-mi sterg contul de facebook* lucru pe care nu l-am regretat), contul de youtube, contul google, sau alte conturi de genul. 2. Ecranul mi se sacadeaza cateodata * nu stiu daca ma exprim bine prin 'sacadare', dar mi se 'scutura' foarte rau si abia il opresc pentru ca mi se trage cursorul o data cu ecranul. Acum nu mi sa mai intamplat, dar tot ma ingrijoreaza.3. Mi se incalzeste extrem de repede bateria imediat ce-l pornesc. Cand am pus mana pe laptopul fratelui meu, care era deschis de vreo cateva ore era doar caldut, in comparatie cu al meu care, parca ar avea aragazul aprins sub el la doar 15 minute de la deschidere. Nu stiu daca am uitat ceva de mentionat,sau daca am scris tot ce credeam ca trebuie mentionat. Oh, da. Cateodata * in ultima vreme *,cand pornesc vreun episod anime sau vreun film si pun pe fullscreen, ajung sa ma uit la episod putin si de-odata mi se opreste brusc. E ca si cum ai tine apasat pe butonul de pornire timp de cateva secunde,pana se opreste fortat fara sa inhizi paginile. Cred ca stiti cum e. probabil si voi ati tinut apasat macar o data pe buton pana cand s-a oprit fortat si brusc. Exact asa e si la mine,doar ca eu nu intentionez sa-l opresc atunci.
Momentul pe care il astepta toata lumea, si imi pare rau ca am mentionat atat de multe lucruri si v-am fortat sa le cititi, dar cred ca este nevoie sa stiti cat de 'dura' eram/sunt cu laptopul meu =). Adica se subintelege ca eu cateodata, de exemplu vara trecuta aprindeam laptopul cand ma trezeampe la ora 11 sau 12, si il tineam deschis pana noaptea la 22 jumate sau 23, si nu,nu consider ca sunt singura persoana care face asta, dar evident, inca un lucru de mentionat.
Deci intrebarile mele sunt :
1. Credeti ca acele pete negre sunt din cauza virusilor? O sa pot scapa de ele, sau trebuie sa ma obisnuiesc cu ele si sa sper ca n-o sa mai apara? Nu ma pricep la cauculatoapre sau la windows, deci daca ma luati cu termeni tehnici, n-o sa inteleg mare chestie.
2. * asta e cam prosteasca * E-n regula daca tin prosoape ude pe laptop ca sa-l racesc? :1
3. Este normal sa mi se incinga laptopul asa repede? poate e din cauza memoriei ocupate cu foldere/poze/videoclipuri/muzica; sau din cauza paginilor deschise pe Opera?
4. Si voi simtiti ca va topiti pe vremea asta?
5. Ar trebui sa-l duc la un specialist? * Dar nu vreau ( 'n') *
Cred ca, cei care vor citi primele 10 randuri o sa se opreasca si o sa scrie la raspuns " Fie-ti mila de rabdarea noastra limitata,si du-ti naibii laptopul la reparat, sau cumpara altul! "
Multumesc anticipat pentru rabdare( celor care au avut rabdare pentru asta.
nu sunt sigura daca am ales bine categoria, dar in niciun caz nu cred c-o puteam incadra la jocuri PC/online.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

laughing Virusii nu fac pete mai flacau! Tu chiar crezi ce abereaza toti? Asta un aspect. Apoi, imaginea aia este total aiurea. Nu am inteles nimic din ea. Daca vrei sa-mi dau o parere, pui o imagine care nu are nimic pe desktop si o faci cu aparatul de fotografiat. Ceea ce zici tu pare un defect al LCD-ului care nu apare la print screen. Iar simptomele descrise cu incalzirea excesiva ti se trag de la coolerul plin de praf care nu mai face bine aerisirea, trebuia sa stii asta. In plus pasta termica trebuie reinoita! Aceeasi cauza o are si oprirea brusca!

"Este normal sa mi se incinga laptopul asa repede? poate e din cauza memoriei ocupate cu foldere/poze/videoclipuri/muzica; sau din cauza paginilor deschise pe Opera?" ...asta este iarasi o aberatie. Nu are nicio legatura. In plus nu exista memorie ocupata cu foldere! Folderele nu stau in memorie, stau pe hard, care este altceva.

| K0sti a răspuns (pentru K0sti):

Later edit: Imi faci 3 poze, fara nimic pe desktop, sa nu vad icoana sau altceva!
1. Pe fond Rosu
2. Pe fond Verde
3. Pe fond Albastru

| donLuci a răspuns:

Hmm da incearrca sa descarci avira pentru petele alea negre
cat despre prosoape nu e bine ceea ce faci pentru ca te poti curenta sau se poate strica de la umezeala nu conteaza cat de umed ar fi tot se poate strica
funda?

| ShiroNeko a răspuns:

Imi pare extrem de rau pentru greseli, si lipsa de virgule unde este nevoie. Nu am avut suficienta rabdare sa re-re-recitesc din nou cu suficienta atentie absolut tot. (._.) * so much shame *... aparent, n-o pot re-edita.