| andrei83 a întrebat:

Am o problema cu placa video.Am 2 placi, una dedicata si una integrata, iar pc-ul (e laptop) o citeste pe cea integrata, ci nu pe cea dedicata si vreau sa o citeasca pe cea dedicata ( are mai multi GB ) si nu stiu cum sa fac. Raspunsul castigator este rasplatit cu funda! :-)

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Ruleaza dxdiag de la run si vezi daca sunt active ambele placi si cu driverele instalate. La fel se poate merge si in Device Manager pentru a vedea ce drivere sunt instalate si daca ambele placi sunt disponibile. Poate ca in jocuri se activeaza automat placa dedicata sau poate ca functioneaza simultan, cea integrata da semnal catre monitor, iar cea dedicata prelucreaza semnalul si il trimite catre cea integrata (daca e facut in asa fel incat sa lucreze impreuna, nu cred ca se poate schimba ceva si in plus poate ca ar merge mai slab folosind doar una dintre placi - in general laptopurile obisnuite se misca destul de greu in jocuri). S-ar putea vedea si in bios daca sunt setari legate de placile video.

3 răspunsuri:
| iwefgOficiall a răspuns:

Ai instalat cipseturile si softul de la placa video daca ai facut asta ar mai fii de instalat netframework 4.5 acum ce model este placa video care o ai.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Trebuie sa intri in bios pentru a activa si pe cea dedicata, cauta si tu pe Youtube cu se face ca e prea mult de scris laughing

| rrrp a răspuns:

In primul rand trebuie sa instalezi driverele de la amandoua.

in windows probabil o sa iti stea pe cea integrata pentru ca nu are nevoie de cealalta dar poti sa dai click dreapta pe aplicatia care vrei sa ruleze cu alt procesor grafic ->> run with graphic processor...

sunt multe placi video si nu pot sa ti spun exact daca nu stiu daca e nVIDIA, ati...

dar daca instalezi driverele de la placa dedicata o sa iti treaca ea pe cea mai buna cand nu poate cealalta... sau poti sa faci chestia asta si manual prin softul placii, pe undeva.