| cosmincoco a întrebat:

Am o mica neclaritate cu placa video.Am o placa video care o pot scoate din suportu ei deci e o placa dedicata sau integrata.
Si care e diferenta dintre cea dedicata si cea integrata?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Pai este dedicata. placa dedicata are mmoria ei GDRAM iar placa integrata estep laca integrata pe placa de baza care are o memorie mai mica si se extinde cu memoria RAM. de exemplu eu am un laptop cu Intel HD Graphics 4000, o placa video integrata care are memoria GDRAM de numai 64 MB si se extinde din RAM pana la 1696 MB (jocurile noi merg foarte bine gen Metro Last Light pentru ca sunt optimizate pentru ea)

| cosmincoco explică (pentru al3xander):

Pai care e mai buna aia dedicata sau cea integrata?
Am o nvida geforce 7300SE/7200GS e buna?

| al3xander a răspuns (pentru cosmincoco):

Logic ca aia dedicata pentru ca are memoria ei si nu depinde de RAM. placa ta video este cam veche http://www.gpuzoo.com/GPU-NVIDIA/GeForce_7200_GS_256_MB.html ma refer in sensul ca pentru jocurile noi nu este cine stie ce insa pentru windows este foarte buna (indiferent de windows chiar si 8).

| cosmincoco explică (pentru al3xander):

Man eu cand mi-am loat un program sa vad componentele mele la placa video scrie 512mb
Ori e 256 ori 512?

| al3xander a răspuns (pentru cosmincoco):

Inearca programul asta http://www.techpowerup.com/gpuz/

| cosmincoco explică (pentru al3xander):

Mersi mult

| al3xander a răspuns (pentru cosmincoco):

Pentru nimic, numai bine!