| CNot3 a întrebat:

Salut, TPU!
Am o problema la laptop, am un i5 3340m cu placa video integrata hd 4000, chestia e ca pcul functioneaza perfect fara driverul de la placa video, doar ca mna nu merg jocurile 60fps.
Problema e cand instalez driverul imi da ceva rainbow color pe ecran si se pot stinge si se aprinde-l, rainbow colorul e un fel de purici si dupa da blue screen.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Ok, atunci incearca cu driver-ul de la Intel - vad ca e actualizat recent, in martie 2020. Este cel cu numele "Intel® Graphics Driver for Windows* [15.33]".

https://downloadcenter.intel.com/......o-3-40-ghz

Daca tot nu merge incepe sa fie dubioasa treaba. Mai incearca si cu Linux Live cum ti-am recomandat. Kernel-ul de Linux are driver-ele video Intel incluse. Daca si in Linux iti face la fel, singura concluzie logica e ca ai o problema hardware - ceea ce cam suge fiind laptop (daca era desktop mai schimbai un CPU, mai puneai un GPU separat).

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| flixbuster a răspuns:

Iti recomand sa iei driver placa video de pe site de la producator laptop. Da model exact de laptop daca nu te descurci (sau pentru confirmare).

Alternativ: incearca si cu un Linux Live (vezi cu Ubuntu 20.04 sau Fedora 32 ca sunt noi si au kernel cu drivere actualizate).

| CNot3 explică (pentru flixbuster):

De pe site-ul producatorului am luat driverul si tot asa patesc.