| CNot3 a întrebat:

Am o problema la laptop, am un i5 3340m cu placa video integrata hd 4000, chestia e ca pcul functioneaza perfect fara driverul de la placa video, doar ca mna nu merg jocurile 60fps.
Problema e cand instalez driverul imi da ceva rainbow color pe ecran si se pot stinge si se aprinde-l, rainbow colorul e un fel de purici si dupa da blue screen.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Ok, atunci incearca cu driver-ul de la Intel - vad ca e actualizat recent, in martie 2020. Este cel cu numele "Intel® Graphics Driver for Windows* [15.33]".

https://downloadcenter.intel.com/......o-3-40-ghz

Daca tot nu merge incepe sa fie dubioasa treaba. Mai incearca si cu Linux Live cum ti-am recomandat. Kernel-ul de Linux are driver-ele video Intel incluse. Daca si in Linux iti face la fel, singura concluzie logica e ca ai o problema hardware - ceea ce cam suge fiind laptop (daca era desktop mai schimbai un CPU, mai puneai un GPU separat).

7 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Placa video defecta!
sau memorie defecta (placa video integrata ia memorie din memoria sistemului)
sau driver gresit

| CNot3 explică (pentru JicaContra):

Placa video e integrata in procesor, chestia e ca benchmark pentru procesor e perfect procesorul, doar cand instalez driveru de la placa video imi da crash pc. Am incercat mai multe sisteme pc + am dat si la memorii benchmark si merg perfect

| JicaContra a răspuns (pentru CNot3):

NOPE, placa video NU e integrata in procesor!
asta a aparut la procesoarele i5 de la generatia 7 sau 8 daca tin minte bine, TU ai generatia 3, deci placa video e integrata binemercic pe placa de baza

DAR, MAI ALES, BATI CAMPII... CUI II PASA CA E INTEGRATA SAU NU IN PROCESOR, poate fi integrata si in carcasa, pentru ca CE CREZI TU?!? ca, daca e integrata in procesor si procul merge bine atunci placa video nu poate fi defecta?!?
DE CE CREZI ASTA?!?

iar, ultimul punct, CHIAR bati campii, imi pare rau ca iti spun, eu am dat vina SI pe posibilitatea ca memoria sa fie defecta, oriunde ar fi integrata, o placa video INTEGRATA ia memorie din sistem, si nu are memorie proprie, deci daca memoria sistemului e defecta...
SI poate fi defecta numai in partea care e luata de memorie

| CNot3 explică (pentru JicaContra):

Hai ca esti pe langa.
Cum sa nu fie placa video in procesor bai cap de smeura?
cauta modelu procesorului si vezi dupa.

| JicaContra a răspuns (pentru CNot3):

Tocmai am verificat, deh, se mai intampla
eu aveam impresia ca abia la generatia 7 le-au bagat in proc
de fapt de la generatia 7 au inceput sa nu mai fie asa de slabe

hai noroc, si multumesc pentru ca acum stiu informatia corectwinking

| flixbuster a răspuns:

Iti recomand sa iei driver placa video de pe site de la producator laptop. Da model exact de laptop daca nu te descurci (sau pentru confirmare).

Alternativ: incearca si cu un Linux Live (vezi cu Ubuntu 20.04 sau Fedora 32 ca sunt noi si au kernel cu drivere actualizate).

| CNot3 explică (pentru flixbuster):

De pe site-ul producatorului am luat driverul si tot asa patesc.

| flixbuster a răspuns (pentru CNot3):

Ok, atunci incearca cu driver-ul de la Intel - vad ca e actualizat recent, in martie 2020. Este cel cu numele "Intel® Graphics Driver for Windows* [15.33]".

https://downloadcenter.intel.com/......o-3-40-ghz

Daca tot nu merge incepe sa fie dubioasa treaba. Mai incearca si cu Linux Live cum ti-am recomandat. Kernel-ul de Linux are driver-ele video Intel incluse. Daca si in Linux iti face la fel, singura concluzie logica e ca ai o problema hardware - ceea ce cam suge fiind laptop (daca era desktop mai schimbai un CPU, mai puneai un GPU separat).