| rakku a întrebat:

Am o problema la monitor de ceva timp (2-3 saptamani) imi apare OSD LOCKED si dupa 5 secunde OSD UNLOCKED. Am tinut apasat pe butonul 'MENU' timp de 2-3 minute si nu a mers, dar cand apas pe butonul 'POWER' dispare si dupa 5 secunde cand iau degetul re-apare. Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

#P.S: Monitorul este LG L1918S

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci e probabil din microswisch-uri. Daca il poti desface si poti ajunge pana acolo sa verifici lipituri "uscate".
Sau verifica condensatorii de pe mainboard, pe undeva ai o comanda gresita din cauza unor rezistori, condensatori.
http://i.ebayimg.com/......c/$_12.JPG
Mai incearca totusi sa-l stingi din butonul power, apoi sa tii apasat pe meniu si sa-l aprinzi din nou.
Un service e cel mai indicat, dar vezi ca preturile sunt cam piperate.Manopera 35 de lei, piese in jur de 50 de lei, ofcourse piese cu adaos de pret, plus alte probleme: 100-150 de lei. Daca e prea vechi, cu banii astia poti lua altul...

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoate-l din priza, tine apasat butonul meniu cateva secunde.Il pornesti din nou si vezi daca iti merge.Sau poti sa alternezi cu power cand e off.
Probabil ai o comanda cu erori din cauza unor componente uzate.

| rakku explică (pentru anonim_4396):

Am incercat, dar dupa cateva secunde apare din nou.

| rakku explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sfaturi, in cel mai scurt timp voi apela la un service.

| Costel_Grasu_1982 a răspuns:

Să rezolvat