| virus29 a întrebat:

am o problema la pc, mi se reseteaza cam la fiecare 10-15 min., ce sa fac? de la ce sa fie? i.am instalat windows 7 ultimate si tot asa face...cateva date despre pc: Tipul procesorului AMD Sempron LE-1150, 2000 MHz (10 x 200), Numele placii de baza ECS GeForce7050M-M (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN), Chipsetul placii de baza nVIDIA nForce 7050 PV-630a, AMD Hammer, DIMM1: Apacer 78.01G9O.9LC 1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz), Adaptor video NVIDIA GeForce 7050 PV / NVIDIA nForce 630a (128 MB), Accelerator 3D nVIDIA GeForce 7050 PV, Unitate Disc Hitachi HDS721616PLA320 ATA Device (160 GB, 7200 RPM, SATA-II), help-me please, funda si respectele mele

6 răspunsuri:
| Sihastrul a răspuns:

Dsfacut de cineva priceput si indepartat praful de pe radiatorul procesorului si al placii video (daca are)...atat.

| KodrutZ a răspuns:

Supraincalzire procesor sau, cum a zis colegul Paul, condensatorii VRM-ului pentru procesor de pe placa de baza morti. E suficient sa fie unul singur cu probleme, nu 5-6.winking

| PaulCCraciun a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu nu am zis ca trebuie ca 5-6 condensatori sa fie uscati ca sa ai probleme cu pc-ul, eu aveam pe m.b. 5 condestori stricati.

| KodrutZ a răspuns:

@Paul: Am inteles, ziceam doar ca sa nu inteleaga omul din ce ai zis tu ca e OK daca e busit un condensator-doi, trebuie' sa fie 5-6 buliti ca sa fie probleme. Uneori, schimbarea condensatorilor nu mai ajuta la aducerea placii inapoi printre cei vii - am patit-o eu...

| PaulCCraciun a răspuns:

Resetat adica restartat, nu? daca se intampla la fiecare 10-15 min, indiferent de ce faci pe pc, asta poate fi o problema de natura tehnica, adica, cum am patit si eu la vechiul pc, din cauza unor condensatori( 5-6 la numar) obositi (a curs electrolitul din ei) mi se inchidea si mie pc-ul asa deodata. Eu am rezolvat problema prin inlocuirea placii de baza, deoarece asta am vrut. Desigur se pot inlocui numai respectivii condensatori. Pentru a verifica daca asta e problema, te uiti pe placa de baza la acei condensatori care sunt pe acolo sa vezi daca au partea de sus umflata. Din cate imi dau seama problema nu vad cum ar putea fi din cauza O.S. sau a unor aplicatii; ar putea fi, in sensul ca tu cand doresti sa utilizezi o aplicatie, ea este "avariata" si determina restartarea pc-ului, dar avand in vedere ca ai pus si alt win si tot asa face la altceva nu ma duce capu'. Daca afli care e problema, spune-mi si fie, chiar sunt curios.

| PaulCCraciun a răspuns:

Daca e din cauza prafului(sincer nu m-am gandit la o cauza atat de banala) inseamna ca ai a dracu de mult praf in el, incat sa se incalzeasca atat de tare incat sa se inchida. Eu nu mi-am curatat pc-ul pentru mai bine de 1 an si jumatate, aproape 2, si nu am avut probleme, dar poate fi si asta. Nu trebuie neaparat cineva priceput, trebuie doar sa umbli cu foarte mare atentie, dar daca totusi nu te simti sigur pe tine, lasa pe altcineva, macar sa ai pe cine da vina big grin.