| xdanyyy333 a întrebat:

Am o problema la placa video. Un prieten de al meu dupa ce si-a reinstalat windowsul a downloadat driver boost pentru asi instala toate driver. El are placa video de 512 MB of RAM la fel ca amea dar firma este diferita(placa mea este ati raedon sau ceva de genul.La el ii mergea mai multe jocuri care la mine nu merg chiar daca avem placi la fel.Am downloadat si eu Driver Boost si mi-am instalat driver de la placa video. Dupa ce s-a descarcat si instalat i-am dat restart la pc. Cand se incarca windowsul cand da sa se deschida, mi se face ecranul cu dungi orizontale cu culori diferite si o leaca de spatiu intre ele.Am scos placa video imi mergea perfect. Am pus placa video la un alt pc, imi facea la fel. Va rog ajutati-ma debea am cumparat placa video! sad

9 răspunsuri:
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Prietene,exista sanse ca placa ta sa fie dusa pe apa sambetei, insa hai sa nu o ucidem inca.Schimba acel driver.Scoate placa,mergi pe integrata, descarca ultimul driver stabil de la nVIDIA, fara versiuni beta. Dupa asta foloseste driver sweper ca sa stergi acel driver gresit, pui placa si instalezi noul driver descarcat de tine. Daca continua sa faca acele dungi o trimiti la garantie, sau eventual repeti procesul si descarci un driver mai vechi.

| Jhonny22 a răspuns:

Salut, se pare ca prostia aia de driver robot, ti-a instalat o versiune de driver mai noua pentru placa ta video, si placa nu suporta, ce trebuie sa faci tu acum, baga placa video inapoi, cand il aprinzi, apasa F8, si dai repair windows, apoi ai pe undeva o optiune,,, reset date,, sau ceva de genu, depinde de windows, sa iti resetezi windows-ul din inainte sa iti instaleze driverul cel nou, alta posibilitate nu exista sa iti dezinstalezi driverul! mult noroc

| xdanyyy333 explică (pentru Jhonny22):

Cum adica sa-mi resetez windows-ul din inainte sa-mi instalege driverul cel nou?

| xdanyyy333 explică:

Am pus placa video la loc, am apasat F8 cand se deschide dar nu gasesc repaid wondows imi da doar astea :

Safe Mode
Safe Mode Whith Networkings
Safe Mode with Command Prompt

Enable Boot Logins
Enable VGA Mode

Lost Know Good Configuration(your most recebt settings that worked)
Directory Services Restore Mode(Windows domain controllers only

Debugging Mode
Disable automatic restart sistem failure
Start Windows Normally
Rebot
Return to OS Choios Menu

Apropo am windows xp professional sp3

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru xdanyyy333):

Puteai sa dai pe,, Lost Know Good Configuration(your most recebt settings that worked,,. Desi slabe sanse sa functioneze.Ce nu ti-a precizat userul de mai sus, este faptul ca trebuie sa ai un restore point facut dinainte.Nu cred ca ai tu asa ceva deci slabe sanse.

| xdanyyy333 explică (pentru FABULOSUL6000):

Placa mea e RAEDON 9200.Trebuie sa instalez driver nVIDIA?

| xdanyyy333 explică (pentru FABULOSUL6000):

Imi da erorare da driver sweeper :

Driver Sweeper.exe -.NET Framework Initialization Error
Unable to find a version of the runtime to run this application

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru xdanyyy333):

Aha.Atunci de la AMD.Nu are cum sa mearga diver sweeper, fiind pentru nVIDIA.

| Jhonny22 a răspuns (pentru xdanyyy333):

Scuze de intarziere...se pare ca nu ai optiunea Windows Repair sau ceva de genu, dar ai incercat sa scoti placa video, si sa o lasi pe cea onboard? adica cea din placa de baza? incearca si las-o pe aia 5 minute cat sati dezinstalezi driverul gresit, daca nu, cea mai rapida solutie, formatat si pus drivele dupa Site-ul firmei tongue succes