| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă mica si m-am contrazis cu cineva! De dimineață am avut cablul usb scos un pic din încărcător, telefonul încărca dar greu, când l-am bagat bine a început sa încarce normal. Si acu telefonul se descarcă mai repede, cine e de vină?
Încărcătorul sau telefonul?

Răspuns Câştigător
| ContAnoNiMMM a răspuns:

Incarcatorul, pentru ca nu a introdus curentul alternativ in modul corect, si se descarca mai repede telefonul, mi s-a intamplat de multe ori, mai ales cand avem baterie sa zicem 3%, si imediat cum il bagam aveam 7-8-9 %, dar in caz ca ai multe aplicatii pe telefon, si asta dauneaza

10 răspunsuri:
| Cristi01Andrei a răspuns:

Schimba capătul încărcătorul, înseamnă că s-au nucleele dacă și asa încarcă greu înseamnă că a scăzut rata de viata a bateriei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cristi01Andrei):

Sau ambele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A mai facut asa, si cand era băgat bine la încărcat nu aveam probleme!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aplicatiile de pe telefon consumă bateria, mai dezinstaleaza jocurile de pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu am jocuri! Si doar 4 aplicatii instalate

| Algo098 a răspuns:

Telefonul, ca el descarca bateria. Daca telefonul arata ca bateria a fost incarcata 100%, inseamna ca trebuia sa tina bateria normal. Deci telefonul ori consuma mai mult, ori nu a aratat corect procentul de incarcare al bateriei.

| SorinelCopilu a răspuns:

Nu a fost încărcat corespunzător am pățit și eu su un S10+ încearcă normal si n-o sa mai probleme

| MagicOneT a răspuns:

Ma indoiesc ca e vina incarcatorului, in cazul curentului electric, ori face contact, ori nu, nu exista cale de mijloc, sa spui ca nu trimite suficient curent sau alte lucruri. Ce vreau sa zic... chiar daca cablul USB era scos putin din incarcator, daca facea contact, totul era in regula, iti trimitea curent la aceiasi parametrii ca in cazul in care era introdus perfect.

Consumul / utilizarea bateriei depinde de mai multi factori, de la aplicatii instalate pana la vechimea telefonului, capacitatea bateriei sau chiar producatorul, daca ai o versiune de Android cat de cat recenta, monitorizeaza ce aplicatii iti consuma bateria sau care consuma mai mult. Eu iti spun sincer, nu cred ca este vina incarcatorului.

| Ely1234567 a răspuns:

Încărcătorul

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MagicOneT):

Poate sa nu trimita suficient. A luat teapa cineva cu incarcator cu leduri de craciun pe fir, consumau ledurile si telefonul se incarca teribil de greu. Si daca trimite prea mult curent, se incarca mai repede bateria, dar apare uzura din cauza caldurii degajate in celule si pot sa crape. Dar sa fim seriosi, cineva a facut experiment si i-a luat 6 luni sa arda o baterie asa dand dublu decat recomandat, deoarece au un circuit de protectie.