| andreiGabriel224 a întrebat:

Am o problema. Tocmai mi-am luat de la Media Galaxy o memorie de 4GB ram pentru PC-ul meu. Prima data sa va spun cum este memoria si ce pc am : Deci Memoria "4GB DDR3 - 1600 MHz CL10 240 - PIN UDIMM" PC: " 32 bit, DDR3, Procesor Intel Core 2 Duo CPU E7500 2.93GHz " Problema mea sta in felul urmator: Am montat memoria in PC, dar pcul nu o recunoaste. Adica eu aveam 2 GB inainte sa imi iau acesasta Memoria. iar acum practic ar trebui sa am 6GB, dar tot 2GB imi arata dupa ce am bagat memoria in PC. Ce pot face? Tin sa mentionez ca am montat memoria bine si slotul este functionabil. Poate nu este compatibil? Daca nu, de ce? Va rog ajutor!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce placa de baza ai si ce memorie este cea veche? Dupa aia mai discutam. oricum, poti sa renunti la memoria 4 Gb in 10 zile lucratoare conform legii si sunt obligati sa-ti returneze banii (daca ai luat-o online).

| nutepriveste21 a răspuns:

Scoate vechea placuta si las-o doar pe asta noua iar daca nu functioneaza e de dedus ca nu e compatibila cu placa de baza.

| KodrutZ a răspuns:

Cel mai probabil placa de baza nu inghite 2+4. Incearca sa pui 4 in loc de 2, apoi daca merge - si banuiesc ca va merge, incearca sa adaugi cea veche in al doilea slot. Cel mai probabil nu va merge, ghinion. O vinzi, mai iei una de 4 si musai trebuie' sa mearga.

| paulthegame a răspuns:

Cel mai usor esta sa o scoti pe aia de 2 gb si o lasi pe asta de 4 gb daca nu iti apare nimic pe monitor inseamna ca nu e buna pentru tine

| K0sti a răspuns:

Da inainte de a lua memoria te-ai uitat si tu la placa aia de baza sa vezi ce memorii suporta? De ce sa va uitati, ca e complicat...

| bradutuI99 a răspuns:

Nu se potrivesc, nu toate memoriile se potrivers, pe cealaltă placuţă aveai tot 1600 mhz? Mi se pare prea mult pentru un i2 frecvenţă 1600 şi ddr3. Încearcă să o vinzi pe asta şi să iţi iei una care să se potrviească cu cea de 2 gb.