| CreepyDarkness a întrebat:

Am o statie audio de 500w ce boxe pot sa leg la ea de catie watt?

2 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

500W de care? pe canal? pe ghicite? la 1ohm? consumati?

Ce legatura are puterea amplificatorului cu boxele pe care le amplifici? Boxele-s pasive, trebuie respectata in mare puterea recomandata de producator. Dar nu se supara nimeni daca n-o respecti, boxele nu se ard daca livrezi in ele putere mai mare decat cum ti-a "propus " producatorul. Nu apar probleme de aici, ci de la Watii aia cu prea multe distorsiuni.

In fine, cred ca o lungesc degeaba, ma indoiesc ca stii primul lucru in domeniul asta. Specifica modelul statiei.

| portocala3 a răspuns:

Depinde cate iesiri ai daca ai 2 leaga : 200 w ×2 sa nu o omori de tot