| Devylgreen a întrebat:

Am o sursa de 240W cu o placa de baza Dell Optiplex 7010 si un procesor i3 3220 si 4 gb ram. Intr-o saptamana doresc sa dau comanda la o placa video Gt 730 OC 1GB si inca 4gb ram. Doresc sa stiu daca sursa face fata pentru placa video sau trebuie sa o schimb?
PS: Sursa nu are alimentare separata.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa-ti singur un calcul: http://bit.ly/2pgH2YS
Adauga 20% si apoi alege o sursa certificata macar 80+.

| Evolution a răspuns:

Salut, pentru placa aia video din specificatii scrie ca trebuie cel putin o sursa de 300w.
Sursele in mod normal nu au puterea reala indicata. Adica o sursa daca scrie pe ea 500w, nu inseamna ca ea merge mereu cu 500w. Ci doar ca aia e puterea ei maxima. Si uneori, puterea maxima nu prea e reala, de exemplu, la o sursa de 500w de 50 de lei noua, s-ar putea ca puterea ei maxima sa fie de 300w.
Este recomandat sa schimbi sursa cu una ceva mai buna, pentru ca ai ceva consumatori, la o sesiune de gaming, placa video trage mai mult curent si daca iti pica, s-ar putea sa pice si alte componente daca nu au protectie.
Concluzie: iti trebuie o sursa mai buna, eventual te uiti pe olx sau alt site de anunturi. Cauta o sursa cu protectie si sa fie de cel putin 400w. Uita-te si la recenzii.
De ce crezi ca se gasesc surse de 300w la 200 de lei si surse de 500 de w la 60-70 de lei? mai bine ia ceva echilibrat.
Oricum placa aia video nu e cine stie ce, nici nu necesita alimentare separata. Cred ca 400w e super suficient. Sistemul tau real o sa ruleze in gaming la maxim 300w cam asa.
Succes!

| Frank51 a răspuns:

Cu siguranta nu o sa faca fata. Iti trebuie o sursa de 400-500W.