| baboom a întrebat:

am primiti un laptop pentru un timp pe care am vrut sa il folosesc pentru a ma uita la filme dar nu stiu ce are de nu merge, vreau sa spun ca atunci cand deschid un film filmul merge dar foarte greu, ramane in urma, sacadeaza si am vazut ca se foloseste 100% la 100% din procesor cand deschid filmul, ce sa fie problema de la procesor sau are virusi laptopu, este un laptop destul de vechi, o parere ceva, Multumesc... FUNDA

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Depinde de:
- caracteristicile laptopului (n-ai spus ce specificatii are)
- rezolutia filmului (poate HD sau UltraHD nu sunt suportate)
- viteza de net (in caz ca te uiti online la filme)

Redarea fluenta a aplicatiilor depinde si de drivere, dar si de softuri suplimentare (DirectX, etc).
Nu e exclus ca anumite programe sa ruleze in fundal si sa solicite procesorul sau sa foloseasca din memoria ram.

| baboom explică (pentru dannyel86):

Am descarcat un film care nu este HD si merge destul de bine pe petarda asta de laptop, dar totusi probabil nu suporta HD desii imi este greu, procesorul cand ma uit la un film HD este 100 la 100% dar am cautat pe net si cand am inchis din setari un fisier pe nume SVCHOST a mers destul de bine si a scazut din procesor.

| 101andrei101 a răspuns:

Am avut si eu problema cand foloseam VLC pentru ca acesta consuma multe resurse. Descarca altceva de exemplu PotPlayer si daca nu merge cred ca are virusi

| baboom explică (pentru 101andrei101):

Problema este ca si pe Youtube face la fel, pe VLC filmele 480p merg perfect, probabil are virusi laptopu, am refacut si windows-ul de 2 ori si tot nimic... ceva idei daca mai ai daca nu multumesc de ajutor. happy