| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

Am și eu o curiozitate. Dacă internetul are o memorie de milioane de TB, de ce anumite site-uri îți comprimă fișierele media, reducându-le din calitate! Un bun exemplu ar fi Facebook-ul, sau thumbnail-urile de la YT. Sunt taxați oare pentru câtă memorie consumă sau de ce?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu sunt taxati, insa iti dai seama cat ar trebui sa investeasca si ce viteze ar trebui sa aiba site-urile astea pentru a putea tine asa de multa informatie? E vorba atat de spatiul fizic (pentru ca iti trebuie multe servere pe care sa tii atatea informatii, servere care nu sunt ieftine) si iti mai trebuie si viteza. Ca daca 100 de oameni vor sa vada o poza care e stocata undeva si exista o anumita latime de banda. Una e ca poza aia sa aiba 1mb si alta e sa aiba 100 de mb. Fiecare ar trebui sa astepte mult mai mult pana sa li se descarce poza de pe serverele acelui site. Inca nu isi permite nimeni sa investeasca doar pentru a mentine o calitate asa de inalta pentru niste amarate de poze. Daca vrei poza la calitate buna se pot trimite prin email, pe Facebook e suficient sa iti dai seama cine e acolo. Oricum majoritatea folosesc tot felul de programe care reduc enorm din calitatea pozelor pentru ca asa li se pare lor ca arata mai bine, normal ca daca nu vezi fiecare por din piele arati ca o papusa de bine.
Thumbnail-urile de la YT de ce ar trebui sa aiba dimensiuni mari avand in vedere ca sunt asa de mici?
Undeva trebuie sa reduca. E ca si cum tu ar trebui sa duci niste sticle de apa din punctul A in punctul B, le-ai duce cu apa daca tu ai avea nevoie doar de sticle? Nu, le-ai goli, ai face o economie de energie. Asta fac si ei, taie de unde pot. Si normal ca facand asta taie si din costuri.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E amuzanta intrebarea ta... internetul are memorie si sunt taxati la memorie.

Investigheaza un pic ce inseamna internet si ai sa intelegi mai bine.lucrurile