| Catalin_Oprita_1989 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Merita sa imi cumpar un PC gata facut sau unul facut pe piese?
Am auzit ca e mai scump unul pe piese dar e mai bun.Imi puteti da niste sfaturi ca sa pot sa imi fac un PC specializat pentru gaming.De exemplu daca aveti linkuri cu componente care in total sa NU faca mai mult de 1700 de lei.
Multumesc anticipat.Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Depinde de pc, dar treaba cu "mai scump" nu e universal valabila. Partea buna la un sistem pe componente e ca stii exact ce componente ai in el. Nu ai surprize din acest punct de vedere. Plus ca ai garantie extinsa si posibilitate de upgrade mai rapid in viitor.
In bugetul tau, eu recomand asa:
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/893302/
Cpu amd hexa core(6 nuclee) destul de performant;
4gb ram;
HDD 1000gb.
Carcasa bine gandita, nu e mare dar e bine construita;
Sursa de la un producator serios(nu am pus o petarga gen deluxe). Sursa are protectii si eficienta ridicata;
Placa video performanta, fiind exact un radeon 7770, cu alt nume, si radeon 7770 spre exemplu e usor peste placi gen gtx650 ca si performanta. https://www.youtube.com/results?search_query=r7+250x+gameplay

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

În banii ăștia, cam asta intră http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/893283/
În principiu ar trebui să ruleze cam orice joc existent la ora actuală.

| dannyel86 a răspuns:

Recomandarea pe care pot sa ti-o fac este sa cumperi pc-ul pe componente. S-ar putea sa te ajunga mai ieftin decat un sistem gata configurat, dar care poate contine componente mai slabe. Poate ca hardul si procesorul sunt excelente, dar daca placa video e slaba, trebuie sa investesti intr-una mai buna. De aceea, e mai bine sa alegi tu fiecare componenta in parte, in functie de necesitati. Trebuie sa apelezi la un cunoscator IT (daca nu ai experienta). Cat despre montat, ai putea apela la un service autorizat care sa ti le ansambleze. Poate parea simplu la prima vedere sa le pui pe placa de baza, dar orice greseala sau necunoastere poate duce la compromiterea unor piese, de aceea iti recomand sa apelezi la specialisti pentru ansamblare.

| gelu1970 a răspuns:

Linkuri pentru tara romaneasca, imi pare rau, dar nu stiu.
daca vrei sa cumperi piesele si sa il montezi poti obtine un pc nemaipomenit si mai ieftin in cazul in care l-ai gasi in magazin. problema e ca in magazin nu o sa gasesti niciodata un pc la un pret bun si cu o configuratie iesita din comun. intotdeauna e un component ce nu convine.
problema e sa gasesti pe cineva care intr-adevar pricepe de info si sa iti aleaga piesele necesare si compatibie, iar in final sa il monteze asa cum trebuie.

| Catalin_Oprita_1989 explică:

Vreau linkuri cu site-uri. Funda