| Davox a întrebat:

Am si eu o problema cu pc-ul, astazi am vrut sa fac o curatenie de rutina in calculator : era plin de praf sub carcasa si m-am gandit sa il curat putin. Toate bune si frumoase : iau o pensula si un feon pentru a indeparta praful. Sterg toate componentele fara exceptie. Instalez tot ce trebuie la locul lui si pornesc pc-ul merge struna, peste 20 de minute un miros de fum groaznic iese de sub carcasa pun mana pe calculator si frige al naibii de tare; ma uit la sursa... nimic, am gasit o solutie de moment : sa ii scot componentele exterioare ale carcasei, momentan e bine dar cat o va mai tine asa?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu cumva ai dat jos cooler-ul de la procesor, vezi ca ala avea o pasta, pe care, cred cai ai facut-o...sau de la placa video, ca e asemanatoare treba. De la altceva nu are de unde sa fie, cred.

| jabiilord a răspuns:

Ai dat cumva jos radiatorul cu tot cu ventilator de pe procesor?
Daca da, ai pusa pasta termica - trebuie neaparat sa pui.
Ai grija ca toate ventilatoarele sa se invarta fie ele de la sursa procesor si/sau placa video eventual cele de pe carcasa insa astea nu sunt critice.
Blog cu tutoriale despre calculatoare: http://www.tutorialepc.ro
Ps uite cam asa se curata cu calculator de praf: http://www.tutorialepc.ro/cum-se-curata-un-calculator-de-praf.html

| .::CyBeR::. a răspuns:

In ce zona a unitatii ai pus mana de frigea?
Contact Y! M : hack3r_n3t32