| cripsontyphoon a întrebat:

Am un calculator vechi din 2004 si m-am gandit sa il imbunatatesc si sa il fac capabil sa ruleze orice joc. Vreau sa va intreb daca sunt compatibile placa de baza: http://www.emag.ro/......EDLB0BBBM/

cu procesorul:http://www.emag.ro/......EM1TKBBBM/

si cu placa video :http://www.emag.ro/......EBYNKBBBM/
Calculatorul este unul foarte vechi si daca as schimba placa video, m-ar trage in jos procesorul si daca l-as schimba nu l-as putea conecta pe placa de baza.
please astept raspuns, multumesc anticipat si dau funda.

6 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Nu sunt compatibile placa de baza cu procesorul au sochet 1155 si proesorul 1150

| AdrenalinTm a răspuns:

Http://www.emag.ro/placa-de-baza-gigabyte-socket-1150-b85-hd3/pd/E7LB0BBBM/
uite o placa de baza foarte buna tie si iti mai iei si un hard (ssd) si ai beton tot

| contαbαndonαt a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Placa de baza trebuie sa fie pe soket 1155 nu 1150 cum i-ai dat tu, pentru a putea fi compatibila cu procesorul menionat in intrebare.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Http://www.emag.ro/placa-de-baza-gigabyte-socket-1150-b85-hd3/pd/E7LB0BBBM/ asta este o placa foarte inteligemta din multe puncte de vedere are placa Intel pentru internet ceea ce o sa te ajute foarte mult la dawlond multiplu nu lasa procesorul sa faca multiplizarea face ea dual bios ceea ce e minunat Rata de transfer SATA (MB/s):300, 600 e si pe soketul tau

| contαbαndonαt a răspuns:

Http://www.emag.ro/placa-de-baza-asus-socket-1155-p8h77-v-le/pd/EJ0FTBBBM/
Uite o placa de baza compatibila cu procesorul care vrei sa-l iei, cu doar 40 Ron in + fata de initiala.
Placa de baza selectata de tine nu era compatibila cu procesorul, deoarece soketul placii de baza era de 1150, iar procesorul il are de 1155.
Per total configuratia pe care o s-o achizitionezi va fi de nivel mediu, asta insemnand ca va puta rula pe jocuri care prezinta cereri medii.Adica te vei putea juca nfs rivals (aparut nou) de ex. la detalii medii.Deci jocuri 2013, per total se merita adica.

| Garsonfane1979 a răspuns:

Placa de baza nu este compatibila inlocuiesteo cu asta http://bit.ly/Ig9L8D