| AlexPeTPU a întrebat:

am un J3 2016 (J320F) cumparat acum o luna. De aseara a inceput sa faca figuri ma scoate din aplicatii ca zice "Andocarea este conectata". Cred ca e de la mufa microUSB dar nu a luat contact cu apa si praf nu e inauntreu. A fost incarcat doar cu incarcatorul Samsung. Ce as putea sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| Cristian_Mihaitamcr_1999 a răspuns:

Salut ai putea sa faci urmatoarele!
1. Sa cumperi un tub cu aer comprimat (aproximativ 10 lei) si sa sufli foarte bine la mufa!
2. Sa iei o lupa si sa te uiti de impuritati! (Asta daca exista e bine sa fii foarte atent! chiar si un fir de par poate fii de vina)
3. Sa iti aduci aminte daca l.ai tinut langa ceva magnetic!
4. Daca ai folosit alt incarcator decat cel original, si asta ar putea duce la o astfel de problema
5. sa il conectezi la laptop/pc si sa il deconectezi!
Am patit si eu asa dar cu metoda 5 am reusit sa scap! incearca poate reusesti! (La pasul 2 daca gasesti ceva foloseste o penseta pentru a lua impuritatile)
Sau daca nu... ai putea sa mergi la un GSM sa iti schimbe mufa! aproximativ 20-50 lei

| AlexPeTPU explică (pentru Cristian_Mihaitamcr_1999):

Ms de sfaturi, la 1 nu am avut aer comprimat dar am incercat sa suflu aer cat mai uscat dar si sa trag cu un pai. Am curatat pe acolo cu o periuta uscata si curata nefolosita si apoi l-am bagat la incarcat. Asta inainte de anul nou. Nu s-a mai repetat problema doar atunci cand tin telefonul cu degetul mic sprijinit pe portul usb accidental dupa o perioada de timp. Cred ca degetul transpira si face condens inauntru habar n-am. Dar nu a mai facut asa in ultima saptamana. Ms de sfaturi inca odata!

1 răspuns: