| dororo a întrebat:

am un laptop Asus i3 4gb ram si 32 de biti, e destul de slab. L-am luat acum 3-4 ani la un pret destul de mare dar se pare ca imd moare laughing Ma gandeam sa ii fac un upgrade daca ar merita, nu stiu, nu prea am acum bani sa iau unul nou momentan. Vreau sa mai strang sa iau ceva mai bun dar mi-as permite pe moment sa ii fac un upgrade pana in 400 ron. Ce as putea schimba la un laptop?

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1.) Verifica dacă procesorul nu e capabil sa ruleze aplicații x64 (64 biti).

2.) Daca da, verifica dacă ai la spatele lui doua usite. Sau măcar una. Pe acolo poți schimba/sau adauga RAM, sau sa schimbi HDD ul cu un SSD pe SATA.
Sau poate are slot M.2 sau mSATA (tot pentru SSD-uri, dar alt format). (cauta pe net cum arata sloturile M.2 și mSATA )
Daca nu are usite trebuie sa îl duci la un service, iar asta costa cam 100ron (doar manopera--schimbatul pieselor).

3.) despre procesor nu te întreb nimic, deși e important, însă din moment ce ai zis ca merge slab, presupun ca vrei sa te joci și nu are placa video dedicata.

In acest caz, păstrează cei 400, vinde laptopul cat încă mai poti și ia o unitate SH ce te va scoate din impas.
Asta e soluția pentru un PC "performant" pentru oricine sta mai rău cu banii.
Într-o unitate de PC, piesele pot fi upgradate ușor, în laptop NU
(poți schimba de regula doar HDDul și memoria RAM. Dacă are usita poți chiar tu, altfel trebuie dus la service)
Curățatul de praf (obligatoriu anual) îl poți face tu în cazul unui PC; laptopul trebuie dus la curățat și asta costa încă 80-100.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

Nu merită - poți schimba doar HD (pui unul mai mare) și eventual mai pui niște memorie RAM der nu o să ai rezultate spectaculoase

| mihai69 a răspuns:

1. Instalezi sistem de operare pe 64 de biți. Altfel degeaba îi mai pui RAM, el va folosi doar vreo cca 3 GB.
2. Pui un SSD în locul discului actual.
3. Dacă are unitate optică, o scoți şi îî pui în loc al doilea SSD într-un adaptor (cam 40 lei unul).
4. Dacă mai rămăn bani, mai pui 4 GB de memorie. Dar nu merită prea mult.

| NLS a răspuns (pentru sierra1):

Exact.
Viteza sistemului va creste, însă nu și performanta în jocuri, dacă are vreun Celeron la 1.8 și placa video integrata.

| dororo explică (pentru NLS):

La componentele pe care le am acum am incercat x64 dar jocurile mer greu pe 32x merg normal. daca fac acel upgrade si pun pe 64x merg mai ok?

| NLS a răspuns (pentru dororo):

Dacă ce spui e adevărat, ai putea încerca să adaugi doar ram și sa pui windowsul pe 64 biți.
Dar spune ce procesor ai.
(modelul exact)

Ssd ul nu te ajuta decât în windows (mai puțin zgomot, pornește mai repede... În jocuri diferența va fi foarte mica, se vor încarca nivelurile mai repede sau va intra mai rapid în joc, dar atât... )