| Sandu13 a întrebat:

Ce piese am nevoie pentru un upgrade la un laptop Asus x551c vreau sa imi dau un upgrade la un laptop mai vechi si nu stiu unde sa gasesc piese sau ce piese imi trebuie pentru el imi poate spune cineva? Stiu ca nu merita dar doresc sa fac asta pentru a-l da fratelui meu ca un cadou.

Stiu ca pot sa ii dau upgade la pocesor, RAM si la spatiul de stocare dar nu stiu ce piese sau care sunt compatibile cu laptop-ul.

Răspuns Câştigător
| iMihai98 a răspuns:

Salut, fiind un laptop vechi nu ii poti face upgrade la proceosor, poti insa sa te orientezi spre niste memorii ram, vezi cate sloturi ai verifica specificațiile pe internet si vezi ce frecvente accepta si ce model (ddr2, 3 4), apoi ai putea sa-l duci la un service specializat pentru a-l curăța si pentru a ii aplica o pasta termo pe procesor, schimba-i hddul cu un ssd, ii poti cumpara un docking station, un fel de adaptor pentru a ii conecta o placa video (cred ca ai nevoie de o sursa), iti recomand un gtx 1050 ti 4gb si obligatoriu si un cooler.

Totusi, mai bine decat sa faci asta, probabil ca si mai ieftin si mai usor ar fi sa iei un calculator si un monitor, probabil ca te-ai scoate mai ieftin.

1 răspuns:
| HeeVTM a răspuns:

Acel model de laptop are procesorul soldered (lipit de placa) poti doar sa ii adaugi ram/ spatiu de stocare.