| NonameQWERTY a întrebat:

Salut TPU, am un macbook a1181 (anul 2006-2007) si am instalat pe el windows si acum cum sa instalez inapoi macos? Nu merg combinatiile.

5 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Iti trebuie stick formatat si instalat cu macos care NU prea se face pe windows decat cu eforturi mari
cu alte cuvinte iti trebuie temporar un alt mac

| NonameQWERTY explică (pentru Zuzu1991):

Dar cu masina virtuala?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Cu masina virtuala ai doua probleme majore:
1. sa o instalezi singur e o nebunie absoluta iar programul de virtualizare NU are macos activat, deci iti trebuie hack daca nu pentru altceva, macar pentru aia
2. a doua problema e ca stick-ul si usb-ul calculatorului trebuie sa fie perfecte, pentru ca scrierea trece prin emulare si dureaza ore in sir sa scrie o imagine de 7-8G

am incercat de cateva ori, mac sub windows NU merge, si nici pe PC-uri (iti trebuie hardware ales foarte atent ca sa fie compatibil, deci faci un calculator asa de custom SI apoi o tona de hack, ca mai bine iti iei mac)

| NonameQWERTY explică (pentru Zuzu1991):

Ok, daca gasesc un stick cu macos cu sa-mi fac boot pe el?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Da, aia da, evident!