| Devylgreen a întrebat:

Am un telefon Vonino JAX Q si de cand il am cand am wi-fi deschis si sunt pe Facebook( pe toate aplicatiile si jocurile online imi face asa) tot trebuie sa-l dezactivez si sa-l activez si cu datele mobile tot asa imi face. Imi apare ca e activat dar internetul nu merge. De ce?

1 răspuns:
| ThereIsNoOne a răspuns:

Problema ta pare să fie legată de conectivitatea la internet a telefonului atunci când folosești aplicații precum Facebook sau jocuri online. Există câteva lucruri pe care le poți verifica pentru a rezolva această situație:

Verifică setările de rețea: Asigură-te că setările de rețea ale telefonului sunt configurate corect pentru conexiunea la internet. Verifică dacă ai selectat corect rețeaua WiFi sau dacă datele mobile sunt activitate și configurate în mod corespunzător.

Actualizează aplicațiile și sistemul de operare: Versiunile mai vechi ale aplicațiilor sau sistemului de operare pot duce la probleme de compatibilitate sau de funcționare. Actualizările pot aduce îmbunătățiri și rezolvări pentru astfel de probleme.

Resetează setările de rețea: În unele cazuri, resetarea setărilor de rețea pe telefon poate rezolva problemele de conectivitate. Acest lucru va reseta toate setările de rețea la valorile implicite.

Verifică spațiul de stocare: Dacă spațiul de stocare al telefonului este aproape plin, acest lucru ar putea afecta performanța și conectivitatea. Încearcă să eliberezi spațiu eliminând fișiere sau aplicații neutilizate.

Contactează furnizorul de servicii: Dacă problema persistă, ar putea fi legată de serviciul de internet oferit de furnizorul tău. Contactează furnizorul de servicii de internet sau operatorul de telefonie mobilă pentru a verifica dacă există probleme cunoscute în zona ta sau dacă este nevoie de ajustări în setările lor pentru a asigura conectivitatea corectă.

Dacă niciunul dintre acești pași nu rezolvă problema, ar fi bine să consulți un specialist în telefonie mobilă sau să contactezi asistența tehnică a producătorului telefonului pentru asistență suplimentară.