| daniel2forea a întrebat:

Am urmatorul pc:

AMD A8 X4 5600K

PLACA DE BAZA : ASROCK FM2A55M-DGS

6GB RAM DDR3 1333MHZ

1 TB HDD

128 GB SSD KINGSTON

Sursa : DELUX ATX-450W P4 (SURSA DE LA CARCASA)

Intrebarea este daca pot sa pun o placa asta video: http://www.emag.ro/placa-video-gigabyte-nvidia-geforce-g tx650-1gb-gddr5-dvi-hdmi-pci-e-n650oc-1gi/pd/EMYNKBBBM/? ref=list_p7_l6

adica duce sursa si placa video?
intreb iar asta pentru ca nu vreau sa iau placa degeaba :D

Răspuns Câştigător
| tudo393 a răspuns:

Daca vrei pe viitor sa mai dai 20 de milioane pentru un alt calculator e treaba ta..eu am un sistem asemanator(quad core, 7750hd(tot 5 mil), 4 gb ram)si sursa e sirtec 600w.Nu mi s-a intamplat absolut nimic si nu am avut nici cea mai mica problema(il am de 2 ani). Acum ca am mai reinstalat windowsu.e altcevalaughing. faci cum vrei, dar imi e ca pe viitor sa nu regreti!

8 răspunsuri:
| tudo393 a răspuns:

Merge sa o pui pe placa aia de baza. daca ai placa de baza pe DDR3 ..nu conteaza ce placa video pui(radeon sau nVIDIA), dar sursa e slaba rauuu..iti trebuie sirtec high power de 600w minim.e pe la 400-500 leihappy

| BLKZ a răspuns (pentru tudo393):

Ce 600 de watti nene? Sistemul ala cu tot cu placa video daca consuma 200 de watti.

| daniel2forea explică (pentru tudo393):

500 lei...wtf pai atat costa placa video. daca mai dau si pe sursa 500 deja sunt nebun straight face

| tudo393 a răspuns (pentru BLKZ):

Nici nu exista sursa de 200W..frate eu stiu pentru ca am vorbit cu profesionisti...si vezi ca tu risti sa ti se distruga placa de baza(daca se strica placa de baza..se strica si ramii, procesoru, placa video, intergrata..TOT!).Sa vedem atunci daca mai scoti zeci de milioane, in loc sa dai o data 2-3 mil in plus pentru sursa..si sa nu ai treaba ca ti se scurtcircuiteaza, sau ca atunci cand te joci ceva nu iti explodeaza.Si asa 600w daca e sirtec.

| BLKZ a răspuns (pentru tudo393):

Cu ce specialist ai vorbit tu de ti-au spus ca trebuie sursa de 600 de watti? Componentele devin din ce in ce mai eficiente, asadar consuma din ce in ce mai putin. Un A10-5800K(model mult mai bun decat ce are el) + un 7970(placa ce costa aproape 20 de milioane) consuma aproape 300 de watti si tu vii si mananci ciuperci aici ca-i trebuie 600 de watti cu o placa video de 500 de lei. Mai primesti si funda pentru raspunsurile tale cretine.
PS : Link unde arata consumul - http://lab501.ro/procesoare-chipseturi/amd-a10-5800k-si-a8-5600k-review/40

| daniel2forea explică (pentru BLKZ):

Vad ca esti nemultumit :| Imi pare rau ca nu pot sa dau mai multe fundite.Inteleg ca pc-ul consuma putin dar totusi daca consuma asa putin asta ce inseamna? ca pot sa raman cu sursa atx delus 450w? imi este frica sa stau cu petarda langa foc :)) oricum pana la urma am gasit o sursa buna de 500W cu care cred ca nu o sa am probleme :D http://www.emag.ro/......ED1H7BBBM/

| BLKZ a răspuns (pentru daniel2forea):

Cu Delux-ul ala sa nu ramai in niciun caz, e o sursa petarda. Tie iti ajunge si un Sirtec de 400 watti. Nu sunt nemultumit ca nu mi-ai dat funda, sunt nemultumit ca raspund tot felul de specimene, si dau niste raspunsuri de cazi jos de pe scaun.

| tudo393 a răspuns (pentru daniel2forea):

Daca vrei pe viitor sa mai dai 20 de milioane pentru un alt calculator e treaba ta..eu am un sistem asemanator(quad core, 7750hd(tot 5 mil), 4 gb ram)si sursa e sirtec 600w.Nu mi s-a intamplat absolut nimic si nu am avut nici cea mai mica problema(il am de 2 ani). Acum ca am mai reinstalat windowsu.e altcevalaughing. faci cum vrei, dar imi e ca pe viitor sa nu regreti!

| Cozma_Razvan_1995 a răspuns:

Ce laca vide mi-ar trebui daca am:

AMD A8 X4 5600K

PLACA DE BAZA : ASROCK FM2A55M-DGS

6GB RAM DDR3 1333MHZ
sa imi mearga Assassin`s Creed Black Flng?