| Bogdy4Boss a întrebat:

am win 10 pro 64 bit si vreau sa-mi deschid un server de metin2. Am descarcat toate programele necesare si cand sa instalez virtual PC 2007 sp1 imi zice ca nu este compatibil, ok, descarc o versiune pentru win 10 o instalez, si-mi da sa se deschida si-mi da urmatoarea eroare: "The virtual machine monitor driver required by virtual pc is missing" are cineva idee cum sa rezolv problema?

Cel mai bun si rapid raspuns primeste funda, multumesc frumso!

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Poti Folosi VirtualBox in loc de VirtualPC
https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

sau VMware Workstation Player
https://www.vmware.com/products/workstation-player.html

| Bogdy4Boss explică (pentru NLS):

Nu-mi vede instant server-ul.

| NLS a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Atunci incearca cu Hyper-V, pentru ca VirtualPC nu mai e suportat in Windows 10.

| Bogdy4Boss explică (pentru NLS):

Un link ca eu am cautat si mi-a dat ceva gen PRTG, nu stiu nici sa-l folosesc.

| NLS a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Activarea Hyper-V folosind consola PowerShell
1... Open a PowerShell console as Administrator! (merge si in CMD, dar putin altfel )
2...Run the following command:
Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Hyper-V -All

Activarea Hyper-V folosind Settings (sau cauti Turn Windows Features On or Off in Control Panel, acolo unde dezinstalezi programele)

Right click on the Windows button and select ‘Apps and Features’.
Select PROGRAMS AND FEATURES on the right under related settings.
Select Turn Windows Features on or off.
Select Hyper-V and click OK.
When the installation has completed you are prompted to restart your computer.

*****************************************************
Crearea unei masini virtuale
https://docs.microsoft.com/......al-machine

| JicaContra a răspuns:

Cred SINCER ca esti masochist, TOTAL
ca sa faci ceva de genul asta iti trebuie un lucru care tie iti lipseste cu desavarsire si anume sa... STII CE FACI!

VirtualPC inseamna virtualizare, trebuie sa fii destul de avansat in IT sa fii in stare sa manuiesti virtualizare

cu atat mai mult cu cat e CLAR ca ai niste "programe necesare" care nu au mai fost aduse la zi de ani buni (windows 7 e pe duca OFICIAL)

iar acum vine cireasa de pe tort, si daca iti faci server ce faci cu el?!? CA TREBUIE SA IL PROGRAMEZI, cu un server dinasta se fac bani, trebuie sa fie cretin cineva sa iti dea pe gratis partea de scripting a NPC-urilor, iar un mmorpg NUMAI din asta e facut (mai exact, o sa ai de exemplu un boss care se uita la tine si nu face nimic pentru ca NU E PROGRAMAT)