| ScortSyndicate90 a întrebat:

Am windows 10 home pc ul este destul de bun cam vechi dar bun si am 8gb ram ddr4! Problema e ca am foarte mult ram ocupat si nu stiu de ce! Eu am 8gb ram dar liber erau doar 2gb la start up adica abia dupa ce am deschis pc ul! Dupa ce am dat o curatare am ajuns la 4gb ram liberi dar nu stiu, ma cam ingrijoreaza ram-ul asta ocupat! Practic windowsul 10 ocupa foarte mult ram fara vreun motiv anume! Mai mult de 4gb ram liberi nu pot face! De ce? Cel care mananca cel mai mult ram e bitdefenderul care ocupa peste 200 300mb dar in rest nu inteleg ce ar ocupa atata ram-ul! Alta data aveam 6gb liberi dar pe zi ce trece parca se ocupa din ce in ce mai mult! De ce? O fi ca am multe filme jocuri si tot felul de chestii instalate? Sau ce o fi! Inteleg minimul la ram, momentan ca dupa o sa mai creasca este de 16gb sau 12gb ram minimul extrem fiind 8gb ram..inteleg ca oi avea putin ram dar totusi chiar nu inteleg ce ocupa atat! Va rog ajutor!

20 răspunsuri:
| Fury12 a răspuns:

Da retset la file si windows si descarcati antivirusul avast

| Wr3nch a răspuns (pentru Fury12):

Avast e o petarda de antivirus pe care lumea o foloseste doar pentru ca e gratis.

| Fury12 a răspuns (pentru Wr3nch):

Apai care antivirus este bun?

| Wr3nch a răspuns:

Ai foarte multe programe care merg in fundal. Bitdefender platit (nu ai spus ce versiune ai) are o functie care iti mareste viteza la start up si dezactiveaza programe care se lanseaza aiurea.

| ziftode a răspuns:

Presupun ca te-ai uitat in task manager si ai facut sortare dupa memorie...
mai poti sa te duci la performance (tot in task manager) si (jos) sa apesi pe "Open Resource Monitor"
acolo ai niste informatii in plus
totusi
un program poate sa ocupe ram si sa nu scrie acolo
am vazut asta la torenti, aveam 90% ram ocupat dupa ce am inchis tot, tot, in afara de clientul de torenti, dupa ce l-am inchis si pe ala ram-ul ocupat a scazut la 2.8G (si eu am 16G de ram, practic s-au eliberat aproape 12G de ram)
nu stiu care e fenomenul, dar este!

| Wr3nch a răspuns (pentru Fury12):

Bitdefender licentiat, Malwarebytes licentiat si pentru cei care vor doar sa isi curete PC-ul ocazional Combofix.

| GPA a răspuns:

Aceeași poveste și la tine :

Deschide Task manager - (CTRL+Shift+Esc) și mergi la tab-ul Start-up (Dezactivezi de acolo toate procesele care pornesc odată cu Windows-ul. Te sfătuiesc să lași antivirusul să pornească odată cu Windows-ul și să-l treci pe mod joc.
Acum, deschide "Run" (tasta Windows+R) și scrie "msconfig" fără ghilimele. La tab-ul "Boot" selectezi "Advanced options". La "Number of processors" selectezi numărul maxim de procesoare, adică de nuclee pe care le are procesorul. Apeși "ok" și pe urmă la "Timeout" setezi pe 5. La tab-ul "Services dezactivezi următoarele lucruri : Cortana, Windows Update; Windows search; Security Center; Parental Controls; Windows defender (n-are rost să consume degeaba dacă ai Antivirus instalat); Windows Error Reporting Service; Windows notifications; WebClient; Windows Biometric Service; Telephony; Superfetch, Tablet input service; Print spooler(dacă nu folosești imprimantă); adaptive brightness; Secondary Logon; Remote registry; TCP/IP NetBios Helper; Workstation și server(ambele se folosesc pentru a gestiona fișierele pe o rețea locală, de tip server într-un grup ); Internet Explorer ETW collector; Chrome elevation Service; Fax; Wired autoconfig; Offline files; BlueTooth support device (dacă nu transmiți ceva prin BlueTooth); Computer browser; Bitlocker Encryption (dacă nu protejezi discurile cu o parolă); aplication experience; mai dezactivezi tot ce ține de (Hyper-V, absolut toate serviciile acelea, sunt inutile și de asemenea totul de la XBOX! )

Cam atât la servicii, acum deschide run-ul și scrie acolo powercfg.cpl

Selectezi pe High Performance și selectezi "Edit plan Settings" -Change advanced Power settings. La "Processor Power management" selectezi la "Minimum processor state 100%", la system cooling policy (active) și la Maximum processor state (100%).

Tot acolo la "Power options" intră la "Choose What the power button does" și selectezi de sus "Change settings that are currently unavailable". Debifezi Turn on fast startup(în cazul în care ai HDD, nu SSD!).

Scrie în "Run" devmgmt.msc și caută Disk drives. Îți selectați hard-disk-ul din listă sau hard-disk-urile și click pe ele. Te duci la "Policies" și bifezi căsuța "Enable write caching on the device".

Încă nu dai restart, folosești aceste chei de registrii pe care le recomand pentru Windows 7, 8 și 10 : https://www.askvg.com/collection-of-registry-tweaks-for-windows-7/. Descarci cheile de registrii (este atașată extensia.reg, o descarci direct de pe site) și selectezi pe ok, le înregistrezi în sistem.
În "Run" scrie (temp) fără paranteze... și ștergi tot ce este acolo, apoi (%temp%) și ștergi tot și (prefetch) și de aici ștergi tot.
Dai restart la PC și ai să vezi că nu vei mai avea probleme.

După restart deschizi imediat Task manager și te uiți la performance! Apoi deschizi "Details" și închizi de acolo ceea ce crezi tu că nu-ți folosește. Nu închide în schimb procesele de sistem, precum : antivirus, svchost, smss, search indexer, system idle...

P.s : Consumator de resurse este și Onedrive! Îl dezactivezi din (Run) gpedit.msc
Caută la Computer Configuration -
Administrative Templates - Windows Components - One drive -Prevent usage of One drive for storage (pui pe Enable)

Cortana (un serviciu inutil care colectează datele pe care le folosești și le trimite direct la Microsoft, ceea ce n-ar trebui să se întâmple niciodată! Este strict treaba ta cum și ce faci în PC.
Pentru a dezactiva Cortana scrie în run gpedit.msc
La Administrative Templates > Windows Components > Search (în partea din dreapta în meniu dezactivezi tot ce ține de Cortana, pui pe disable )
Vezi acum că nu mai ai RAM ocupat, maxim 800mb în background.

| IIIshaneIII a răspuns:

Eu am window 10 6 gb ram ddr2! si imi manaca decat 2-3 gb cu o gramada de pagini web deschise

| GPA a răspuns (pentru Wr3nch):

Tinere, mai citește despre Avast. Se modează și-l găsești premium/Ultimate (se pot crea chei/genera cu registrii). Este printre cele mai bune, chiar cel mai bun Antivirus la capitolul Encryption / virus database.

| Octavian199 a răspuns:

Si eu am probleme cu celelalte windowsuri mai vechi de 10, mi se blocheaza la finalizarea instalarii. Cred ca nu suporta placa de baza.

| CM7YRE a răspuns:

Care ar fi specificatiile complete ale pc-ului? Incearca o reinstalare curata a sistemului de operarea, driverele actualizate, programele etc. Sigur o sa te ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezinstaleaza programele pe care nu le folosesti. Eu des pateam cu BlueStacks sa incarce in mod preventiv vm-ul de Android. Daca ai asemenea programe, macar seteaza-le sa nu mai se deschida la startup.

| Hascioschi_Adrian_2001 a răspuns:

Daca ai multe chesti pe Destop eu zic sa le pui in E sau alt ceva

| Wr3nch a răspuns (pentru GPA):

:)) Citesc parerea oamenilor si nu pare grozava.
https://www.consumeraffairs.com/computers/avast-antivirus.html

| GPA a răspuns (pentru Wr3nch):

laughing laughing laughing, ia mai gândește-te odată.
Nu-nțeleg, ori te-ai dus pe un site "Fan Kaspersky/Bitdefender" ori ei sunt proști și nu știu să-și configureze programu'.
Întotdeauna am folosit Avast și n-am niciodată probleme (modat, licențiat manual ). Am testat pe el mama nație de viruși: trojane, rasomware-uri, Cerberus, port, Exploit, Keylogs și le-a blocat pe toate. Degeaba îl ai dacă nu-i configurat pentru (Pups-uri și rootkit) cât și pentru mod de întărire pentru sistemele sensibile.

| Wr3nch a răspuns (pentru GPA):

Din moment ce platesti pentru ceva, pentru ca cei mai multi se refera la cel platit, nu cred ca ar trebui sa iti pierzi vremea cu configurarilaughing Doar pentru ca tu ca persoana ai vrut/avut rabdare sa il configurezi nu inseamna ca e grozav. Ca asa daca configurezi un VPN decent si stai departe de site-uri de mana a treia nici nu iti trebuie un antiviruslaughing BTW da-mi cerere de prietenie daca vrei sa disctuam mai departe ca sa nu ii umplem la saracul om thread-ul degeabalaughing

| GPA a răspuns (pentru Wr3nch):

Legat de Vpn, folosesc soft separat... Cyberghost

| Lucian2473 a răspuns (pentru GPA):

Bravo! Nota 10.

| GPA a răspuns (pentru Lucian2473):

Sarcasm? laughing Pentru că este excelent. Eu l-am cumpărat pentru că mi se părea absurd să piratez așa ceva. E o soluție mai bună...

| Lucian2473 a răspuns (pentru GPA):

Nu Nu e nici o urma din sarcasm in ce am comentat. Totusi, ar putea ori serviciile direct din task manager-servicii. Mi-a placut ca ti-ai pierdut timp sa explici pas cu pas si pe inteles cum s dezactiveze niste servicii nefolositoare momentan, pentru ce face el.
Nu as dezactiva Windows Search. Eu nu pastrez iconitele aplicatiilor pe spatiul de lucru. mi se pare inghesuiala. Mnah, asa sunt eu, imi place mai mult loc liber. Si orice aplicatie o caut prin Windows Search. In rest, da, le-am dezactivat pe toate care nu mi-au trebuit, inclusiv Cortana care si sa nu are suport in regiunea noastra, Superfectul care ii trebuie cea timp sa ruleze al pornire si ridica si disk-ul la 100%.
Foarte bine ca l-ai cumparat. Dar repet ce ams pus o data: Nu toti ne permitem sa cumparam Windows. Mai ales Office care se cere in licee. Au niste preturi exagerat de mari pentru doar cativa ani de folosire.